logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Rajd i konkurs wiedzy historycznej: XXVI lekcja historii w terenie „Śladami Cichociemnych po ziemi łowickiej” – Sobota, 14 czerwca 2016

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi przygotował dla młodzieży szkolnej z regionu łódzkiego rajd i konkurs wiedzy historycznej pt. „Śladami Cichociemnych po ziemi łowickiej”. Dwudziesta szósta lekcja historii w terenie odbyła się we wtorek 14 czerwca 2016 r.

Celem lekcji było upowszechnianie wśród młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej wiedzy o zrzutowiskach Armii Krajowej na ziemi łowickiej. Tutaj w latach 1941-1944 miejscowe oddziały Armii Krajowej Obwodu „Łyska” odbierały skoczków z Wielkiej Brytanii „Cichociemnych” oraz sprzęt wojskowy dla podziemia. W 1941 r. pod miejscowością Czatolin na zrzutowisku „Ugór” wylądował por. art. Jan Piwnik „Ponury”, późniejszy dowódca oddziałów partyzanckich w Górach Świętokrzyskich i na Wileńszczyźnie.

Trasa rajdu prowadziła również przez inny teren zrzutowisk w miejscowości Lisiewice w okolicach jezior Okręt i Rydwan. Akcje przyjmowania zrzutów w powiecie łowickim trwały do jesieni 1944 r.

Miejsca, które odwiedzili uczestnicy lekcji, obfitują w ciekawe zabytki architektury i związane są z wybitnymi postaciami z historii Polski i Europy. Wśród zabytków należy wymienić gotycko-renesansowy kościół w miejscowości Sobota w miejscu urodzenia Artura Zawiszy, bohatera narodowego z czasów partyzantki płk. Józefa Zaliwskiego oraz klasycystyczny pałac w Walewicach, związany z historią pobytu Napoleona Bonaparte na terenach Polski. Malownicze tereny nad Bzurą pamiętają także kampanię polską 1939 r. i zacięte boje 14. Wielkopolskiej Dywizji Piechoty pod dowództwem gen. bryg. Franciszka Włada. Prochy jej żołnierzy spoczywają na cmentarzu wojennym nad jeziorem Rydwan.

Rajd rozpoczął się pod pomnikiem upamiętniającym zrzutowisko AK pod Czatolinem. Następnie uczestnicy terenowej lekcji historii przejechali na punkty startowe we Władysławowie Bielawskim, skąd przez Wojewodzę i Piotrowice przemaszerowali trasą liczącą około 18 km do Walewic (I trasa) oraz w okolice Jeziora Okręt i Jeziora Rydwan (II trasa), skąd przez Urzecze przeszli trasą liczącą ok. 17 km do miejscowości Sobota. Tam wszystkie grupy spotkały się na podsumowaniu rajdu w miejscowej szkole podstawowej.

Jury oceniało stan przygotowania turystycznego grup do marszu, zachowanie w miejscach pamięci oraz miejscach kultu religijnego, realizację zadań edukacyjnych na trasie – młodzież musiała m.in. przygotować „spadochron”, filtr do wody, zaszyfrować wiadomość – a także punktualne przybycie na metę oraz wiedzę historyczną zdobytą w trakcie imprezy (przedstawiciele grup musieli rozwiązać test).

Wyniki rywalizacji rajdowej, w której wzięło udział blisko 300 uczniów z 15 szkół z Lutomierska, Łodzi, Rawy Mazowieckiej i Tomaszowa Mazowieckiego, przedstawiają się następująco:

I miejsce – Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Łodzi przy ul. Czajkowskiego

II miejsce – Katolickie Gimnazjum i Liceum im. Jana Pawła II w Łodzi przy ul. Baczyńskiego

III miejsce ex aequo – Publiczne Gimnazjum nr 21 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Łodzi przy ul. Balonowej oraz Publiczne Gimnazjum nr 37 w Łodzi przy ul. Jarosławskiej

foto: Marzena Kumosińska

Opcje strony