logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Wystawa „Na fali… Historia radia w II Rzeczypospolitej” - Łódź, 26 listopada 2021 – 31 stycznia 2022

26 listopada 2021 r. podczas uroczystej gali jubileuszu 90-lecia istnienia Radia Łódź w Filharmonii Łódzkiej zaprezentowana została najnowsza wystawa Oddziału IPN w Łodzi pt. „Na fali... Historia radia w II Rzeczypospolitej”. Do końca stycznia 2022 r. ekspozycję można oglądać w siedzibie łódzkiej rozgłośni przy ul. Narutowicza 130.

Wystawa nawiązuje do przypadającej w 2021 roku 95. rocznicy regularnej emisji Polskiego Radia.

„Halo, halo, tu Polskie Radio Warszawa, fala 480” – tymi słowami Janina Sztompkówna powitała przy mikrofonie słuchaczy 18 kwietnia 1926 r., otwierając tym samym dzieje polskiej radiofonii. Rozpoczęło się nadawanie stałego programu, który do 1939 r. skupił wokół Polskiego Radia przeszło milion abonentów. Odbiornik radiowy początkowo budził niepokój, jednak radio jako nowe medium zdobyło w krótkim czasie ogromną popularność.

Niemałą w tym zasługę mieli angażujący się w przygotowanie audycji ludzie z wielkimi nazwiskami, którzy często stawali się legendą. Aktywność Polskiego Radia w okresie międzywojennym skupiała się na kształtowaniu tożsamości, świadomości obywatelskiej i identyfikacji z państwem w specyficznych warunkach Polski odrodzonej po wielogeneracyjnej przerwie. Eksponowano i kształtowano kanony tradycji i kultury – język, symbole narodowe, literaturę, święta i rocznice historyczne. Wyznaczano stosunek do niepodległości, instytucji państwa czy ambitnych projektów modernizacyjnych.

Dzieje przedwojennego Polskiego Radia symbolicznie zamykają nadawane do 23 września 1939 r. przemówienia radiowe prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego i szefa propagandy Dowództwa Obrony Warszawy ppłk. Wacława Lipińskiego, które podtrzymywały wśród warszawiaków wolę oporu, były powszechnie słuchane i obszernie cytowane na łamach prasy. Głos na antenie stał się głosem walczącej stolicy, którego wyczekiwano – był podstawowym źródłem informacji o sytuacji wojennej.

Autorami wystawy są Marzena Kumosińska, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi (opracowanie merytoryczne) i Marcin Kucewicz (projekt graficzny).

 

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych w związku z uczestnictwem w wydarzeniu organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej

Opcje strony