logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Prezentacja wystawy plenerowej „Armia Krajowa – największa podziemna armia świata” – Łódź, 28 czerwca – 29 lipca 2022

W roku 80. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową w kolejnych miastach Polski prezentowana jest wystawa plenerowa poświęconą tej największej – w okupowanej przez Niemców Europie – podziemnej formacji militarnej.

30 czerwca 2022 r. o godz. 10.00 zaprosiliśmy na plac Jana Henryka Dąbrowskiego w Łodzi na briefing połączony z otwarciem wystawy plenerowej „Armia Krajowa – największa podziemna armia świata”.

Data nie była przypadkowa – tego dnia 79 lat temu kilka minut przed godz. 10.00 Niemcy aresztowali gen. Stefana Roweckiego „Grota”, twórcę i dowódcę Armii Krajowej. Jego aresztowanie i śmierć stanowiły największą i najbardziej dotkliwą stratę Polskiego Państwa Podziemnego w czasie II wojny światowej.

W uroczystym otwarciu wystawy wzięła udział por. Gryzelda Studzińska „Zela”, prezes Środowiska „Warszawa” Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Łódź. Obecny był również Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego. W imieniu dr. hab. Dariusza Roguta, dyrektora Oddziału IPN w Łodzi, zebranych powitał Bartosz Bijak, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa. W części merytorycznej fenomen Armii Krajowej przedstawił dr Tomasz Toborek, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych, natomiast o sylwetce gen. „Grota” opowiedziała Marzena Kumosińska, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej, autorka plansz poświęconych Stefanowi Roweckiemu.

Ekspozycja przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN opowiada o AK – zakonspirowanym Wojsku Polskim, części Polskiego Państwa Podziemnego podporządkowanego konstytucyjnemu Rządowi RP na Uchodźstwie. Wystawa prezentuje jej genezę na tle ówczesnej sytuacji politycznej Polski i Europy, struktury PPP, a także portrety dowódców i najwybitniejszych oficerów AK. Wiele miejsca poświęcono Powstaniu Warszawskiemu oraz losom żołnierzy po rozwiązaniu AK, powołaniu Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj, a później Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, które kontynuowało walkę z okupantem sowieckim.

Ekspozycja złożona z 87 plansz po raz pierwszy zaprezentowana została 14 lutego 2022 r. na pl. Szczepańskim w Krakowie – w 80. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Gościła już w Kielcach, Katowicach, Szczecinie i Rzeszowie, do marca 2023 r. odwiedzi też Warszawę, Wrocław, Gdynię, Gdańsk, Bydgoszcz, Poznań, Opole, Białystok i Olsztyn. Łodzianie mogą ją oglądać między 28 czerwca a 29 lipca 2022 r.

Zapraszamy też do zapoznania się z przygotowaną w Oddziałowym Biuerze Edukacji Narodowej IPN w Łodzi biograficzną wystawą elementarrną poświęconą postaci wywodzącego się z Piotrkowa Trybunalskeigo gen. Stefana Roweckiego.

 

 

 

 

 

 

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych w związku z uczestnictwem w wydarzeniu organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony