logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

"Śladami Bohaterów" - „Szlakami walk oddziałów antykomunistycznego podziemia na Zamojszczyźnie w latach 1944-1956”

Przewodnik historyczno-turystyczny "Śladami Bohaterów" - „Szlakami walk oddziałów antykomunistycznego podziemia na Zamojszczyźnie w latach 1944-1956”

17 września 2021 r. o godz. 17.00 w Izbie Terroru Komunistycznego "Smocza jama" w Tomaszowie Lubelskim, w ramach bloku edukacyjnego "Wrześniowy etos", przygotowanego przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie wraz z Muzeum Regionalnym im. dr. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim, po raz pierwszy został zaprezentowany przewodnik historyczno - turystyczny pt. "Szlakami walk oddziałów antykomunistycznego podziemia na Zamojszczyźnie", wydany przez IPN Oddział w Lublinie w ramach serii "Śladami Bohaterów". To nowa, druga z kolei pozycja, po opracowanej przez Grzegorza Makusa, pierwszej części tej serii, pt. "Szlakami walk oddziału partyzanckiego Obwodu WiN Włodawa 1945-1951".
Autorem przewodnika oraz treści na mapie historycznej do najnowszej edycji projektu jest dr Bartłomiej Szyprowski, natomiast pieczę nad projektem  „Śladami Bohaterów” sprawuje Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN Lublin.
Prezentacji nowej publikacji dokonał w Tomaszowie Lubelskim Dyrektor Oddziału IPN w Lublinie Pan Marcin Krzysztofik.


 

 

 • Fot. Dawid FlorczakIPN Lublin (1)
  Fot. Dawid FlorczakIPN Lublin (1)
 • Fot. Dawid FlorczakIPN Lublin (10)
  Fot. Dawid FlorczakIPN Lublin (10)
 • Fot. Dawid FlorczakIPN Lublin (11)
  Fot. Dawid FlorczakIPN Lublin (11)
 • Fot. Dawid FlorczakIPN Lublin (12)
  Fot. Dawid FlorczakIPN Lublin (12)
 • Fot. Dawid FlorczakIPN Lublin (13)
  Fot. Dawid FlorczakIPN Lublin (13)
 • Fot. Dawid FlorczakIPN Lublin (14)
  Fot. Dawid FlorczakIPN Lublin (14)
 • Fot. Dawid FlorczakIPN Lublin (15)
  Fot. Dawid FlorczakIPN Lublin (15)
 • Fot. Dawid FlorczakIPN Lublin (16)
  Fot. Dawid FlorczakIPN Lublin (16)
 • Fot. Dawid FlorczakIPN Lublin (17)
  Fot. Dawid FlorczakIPN Lublin (17)

 


W kolejnej odsłonie projektu Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Lublinie z serii „Śladami Bohaterów” oddajemy w Państwa ręce przewodnik historyczno-turystyczny, dzięki któremu będziecie mogli ponownie ruszyć na wyprawę w przeszłość, tym razem „Szlakami walk oddziałów antykomunistycznego podziemia na Zamojszczyźnie w latach 1944-1956”.
W okresie od 1944 do 1947 roku, na terenie kilku powiatów tego regionu, działało wiele oddziałów partyzanckich, podporządkowanych Obwodowi i Inspektoratowi Zamojskiemu AK-DSZ-WiN, a po amnestii w 1947 roku nadal walczyły grupy wchodzące wówczas w skład II Inspektoratu Zamojskiego AK oraz Samodzielnego Obwodu WiN Tomaszów Lubelski.
Z naszym przewodnikiem w ręku poznacie nie tylko historię bohaterskich akcji Żołnierzy Wyklętych, ale zaprowadzi on Was również w miejsca oddalone od głównych szlaków komunikacyjnych, często nieznane bądź zapomniane, ale zawsze związane z walką lub męczeństwem żołnierzy niepodległościowego podziemia.
Zapraszamy do poznania losów ludzi, którzy z bronią w ręku zmagali się z komunistami na Zamojszczyźnie do połowy lat 50. XX wieku.

 

 • Przewodnik_Zamojszczyzna (1)
  Przewodnik_Zamojszczyzna (1)

 

Publikacja składa się z dwóch części:

 • przewodnika, w którym, na 48 stronach, opisano dwadzieścia pięć miejsc upamiętniających walkę i represje wobec żołnierzy antykomunistycznego podziemia zlokalizowanych na terenie czterech powiatów Zamojszczyzny: hrubieszowskiego, krasnostawskiego, tomaszowskiego i zamojskiego, z krótkimi opisami historii ww. miejsc, żołnierzy podziemia oraz oznaczeniem punktów GPS lub adresów, celem łatwiejszego ich odnalezienia w terenie. W przewodniku wskazano m.in. miejsca związane z działaniami zbrojnymi, miejscami życia oraz represji wobec żołnierzy AK-ROAK-WiN oraz II Inspektoratu Zamojskiego AK, a także upamiętnieniem ich ich postaci i działań. Tekst został przygotowany w oparciu o źródła historyczne, aczkolwiek pozbawiony aparatu naukowego jest łatwiejszy w odbiorze przez czytelników, co nadaje mu charakter publikacji popularno-naukowej. Został również uzupełniony znaczną ilością ikonografii historycznej i współczesnej.

 

 • Przewodnik_Zamojszczyzna (3)
  Przewodnik_Zamojszczyzna (3)
 • Przewodnik_Zamojszczyzna (4)
  Przewodnik_Zamojszczyzna (4)

 

 • kolorowej mapy historyczno-turystycznej Zamojszczyzny w skali 1:200 000 z numerycznym oznaczeniem miejsc opisanych w przewodniku, na odwrocie której umieszczono skany planów operacyjnych, schematów i dokumentów wytworzonych przez funkcjonariuszy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Urzędów Bezpieczeństwa Publicznego.

 

 • Przewodnik_Zamojszczyzna (2)
  Przewodnik_Zamojszczyzna (2)

 

Egzemplarze przewodników można odbierać w siedzibie IPN Lublin (ul. Wodopojna 2) w godz. 8-16 od poniedziałku do piątku.


Koncepcja serii wydawniczej „Śladami Bohaterów”: Magdalena Śladecka
Opracowanie przewodnika oraz treści historycznej na mapie: dr Bartłomiej Szyprowski
Redakcja i korekta: Grzegorz Makus
Opracowanie autorskie i kartograficzne mapy: Paweł Cebrykow, Leszek Grzechnik, Krzysztof Kałamucki
Skład i łamanie tekstu: Marek Popielnicki
Projekty okładek i etui: Krzysztoł Kałamucki, Artur Żuchowski

Wydawca: IPN Lublin
Realizacja: Kartpol, Lublin

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony