logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Komiks i aplikacja „Amnestia”

Komiks "Amnestia" powstał jako jeden z rozdziałów książki Krzysztofa Busse i Arkadiusza Kutkowskiego, Bić się do końca. Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945–1950, Lublin–Radom 2012. "Amnestia" jest zarazem samodzielną aplikacją multimedialną do pobrania na komputery i mobilne urządzenia telekomunikacyjne.

Jego zawartość stanowi kilkadziesiąt tablic graficznych, przedstawiających historię rozbicia więzienia w Radomiu we wrześniu 1945 r. przez poakowskie oddziały Stefana Bembińskiego „Harnasia”. Akcja ta przyniosła uwolnienie prawie 300 więźniów i choć sprowadziła potem niezwykle restrykcyjne działania odwetowe aparatu bezpieczeństwa, zakończone m.in. aresztowaniem Bembińskiego, uznana została za jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń w historii niepodległościowej partyzantki na ziemi radomskiej.

Aplikacja Amnestia.apk przeznaczona jest wyłącznie na telefony i tablety z systemem operacyjnym Android. Aby zainstalować aplikację Amnestia, należy w telefonie wejść w menu Ustawienia i wybrać pozycję Aplikacje.
Następnie należy zaznaczyć opcję Nieznane źródła. W tym momencie można będzie zainstalować aplikację (rozszerzenie APK) znajdującą się wprost ze strony internetowej IPN. W tym celu uruchamiamy w urządzeniu mobilnym przeglądarkę internetową i przechodzimy do adresu www.ipn.gov.pl/komiks_amnestia, pod którym znajduje się plik.

POBIERZ APLIKACJĘ (27 MB):

android-logo

Koncepcję plastyczną, rysunki i scenariusz komiksu opracował radomski plastyk Przemysław Ochnia przy współpracy historyków z radomskiej delegatury IPN, aplikację elektroniczną wraz z towarzyszącym jej filmem reklamowym – Magdalena Śladecka i Grzegorz Gałęzowski z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie.

Opcje strony