logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Komiks i aplikacja "Radomski czerwiec '76"

Przemysław Ochnia, Radomski Czerwiec '76, Lublin–Radom 2013, 64 s.

Komiks jest ilustrowanym opisem wydarzeń Czerwca 1976 r. w Radomiu. Na kilkuset planszach ich autor, znany radomski plastyk Przemysław Ochnia, pokazał najbardziej dramatyczne momenty protestu, począwszy od strajku w Zakładach Metalowych im. gen. Waltera w Radomiu, przez walki uliczne na ulicach miasta, po pomoc, jaką represjonowanym robotnikom udzielali działacze Komitetu Obrony Robotników. Wydarzenia te Czytelnik śledzi przez pryzmat losów z jednej strony postaci historycznych (np. Janusza Prokopiaka, I sekretarza KW PZPR w Radomiu, Mariana Mozgawy, komendanta wojewódzkiego MO w Radomiu, gen. Bogusława Stachury, szefa sztabu operacji „LATO 76"), a z drugiej zwykłych radomian, reprezentowanych przez rodzinę pracowników „Waltera". Wydawnictwo uzupełnia dodatek historyczny przygotowany przez pracowników Biura Edukacji Publicznej IPN, dr. Pawła Sasankę i Arkadiusza Kutkowskiego. Komiks będzie idealną pomocą w nauczaniu historii najnowszej i z pewnością zostanie przyjęty życzliwie przez młodszego zwłaszcza Czytelnika.

Publikacja dostępna jest również w wersji elektronicznej na telefony i tablety z systemem Android. Aplikacja komiksu zatytułowana Czerwiec76.apk jest przeznaczona wyłącznie na telefony i tablety z systemem operacyjnym Android. Aby zainstalować aplikację, należy w telefonie wejść w menu Ustawienia i wybrać pozycję Aplikacje. Następnie trzeba zaznaczyć opcję Nieznane źródła. Po wykonaniu tych czynności, można zainstalować aplikację (rozszerzenie APK) wprost ze strony internetowej IPN. W tym celu uruchamiamy w urządzeniu mobilnym przeglądarkę internetową i przechodzimy do www.ipn.gov.pl/komiks_radomskiczerwiec, pod którym znajduje się plik.

Pobierz aplikację (77.6 MB)

 

PobierzKoncepcję plastyczną, rysunki i scenariusz komiksu opracował radomski plastyk Przemysław Ochnia przy współpracy historyków z Biura Edukacji Publicznej IPN – dr. Pawła Sasanki i Arkadiusza Kutkowskiego. Wersja na telefony i tablety wzbogacona została o warstwę dźwiękową. Głosu postaciom użycza m.in. Waldemar Ochnia – prywatnie ojciec Przemysława Ochni, autora komiksu. Aplikację elektroniczną przygotowali: Magdalena Śladecka i Grzegorz Gałęzowski z lubelskiego oddziału IPN.

Oprócz wersji papierowej i elektronicznej, komiks „Radomski Czerwiec '76" dostępny jest poniżej także jako słuchowisko.

25 czerwca 1976 r. to jedna z ważniejszych dat w najnowszej historii Radomia. Związana jest z robotniczymi strajkami i demonstracjami , które – poza Radomiem – ogarnęły także inne ośrodki przemysłowe w Polsce, w tym Płock i Ursus. Historycy szacują, że w różnego rodzaju akcjach protestacyjnych wzięło wówczas udział 70-80 tys. ludzi w co najmniej 90 zakładach pracy na terenie 24 województw.

 

Wystawa elementarna została przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie i delegaturę IPN w Radomiu.

Przedstawia podstawowe informacje o wydarzeniach, jakie miały miejsce w czerwcu 1976 r. w Radomiu, Ursusie i Płocku.

Zdjęcia pochodzą z zasobów Archiwum Państwowego w Radomiu, Archiwum IPN oraz z kolekcji Krzysztofa Wierzbickiego, Tomasza Świtki i Jerzego Szepetowskiego.

autor: dr Arkadiusz Kutkowski
koncepcja graficzna: Magdalena Śladecka
recenzja: dr hab. Filip Musiał

panele wystawy do pobrania: https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/wystawy

Opcje strony