logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

"Śladami Bohaterów" - przewodniki historyczno-turystyczne (online)

KLIKNIJ! poniżej w okładkę jednego z przewodników i udaj się na wyprawę w przeszłość (online) szlakami walk oddziałów antykomunistycznego podziemia na Lubelszczyźnie!

Prezentowane w wersji online przewodniki historyczno-turystyczne dotyczące oddziałów antykomunistycznego podziemia na Zamojszczyźnie i we Włodawskiem są częścią projektu Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Lublinie, opatrzonego wspólnym tytułem „Śladami Bohaterów”.

Poszczególne przewodniki składają się z mapy z zaznaczonymi punktami związanymi z oddziałami podziemia w danym regionie (m.in. pomniki, groby, budynki, miejsca walki i punkty kontaktowe) oraz ilustrowanego zdjęciami przewodnika z opisami miejsc oznaczonych na mapie.

Przemierzając leśne dukty oraz odwiedzając uwiecznione w przewodnikach i na mapach miejsca, choć na chwilę będziecie mogli przenieść się w czasie, dotknąć historii i namacalnie odczuć heroizm i tragizm losów Żołnierzy Wyklętych walczących na Lubelszczyźnie w latach 1944-1956.

Szlakami walk oddziałów partyzanckich zaprezentowanych w przewodnikach można poruszać się pieszo, rowerem, motocyklem lub samochodem. Całkowita ich długość wynosi ok. 200 km (zależnie od środka transportu). Trasę można przebyć etapami i układać własną kolejność odwiedzanych punktów.

Przewodniki w tradycyjnej (papierowej) formie są dostępne nieodpłatnie w siedzibie Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, przy ul. Wodopojnej 2.

W planach jest stworzenie podobnych przewodników dotyczących innych regionów woj. lubelskiego.

                       

Opcje strony