logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Rajd „Szlakiem walk 8 Pułku Piechoty Legionów”

W dniach 18–19 września 2020 r. odbył się z udziałem grup rekonstrukcyjnych rajd Szlakiem walk 8 Pułku Piechoty Legionów. Przez Rachanie, Tarnawatkę, Szarowolę oraz las Dąbrowa Tomaszowska przejechały niezwykłe, historyczne pojazdy.

W ten sposób Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z władzami Tomaszowa Lubelskiego upamiętnił 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Większa część trasy poprowadziła przez drogi i dukty leśne powiatu tomaszowskiego.

Uczestnicy rajdu wyruszyli z Rachań, gdzie wcześniej miała miejsce prezentacja sprzętu licznie zgromadzonej miejscowej młodzieży. Była to dla niej żywa lekcja historii i możliwość przeniesienia się w czasie, tym bardziej ważna, że to właśnie w Rachaniach 81 lat temu polscy żołnierze rozpoczęli przeprawę sprzętu bojowego i czołgów, które wzięły udział w jednej z najważniejszych bitew września 1939 r. – pod Tomaszowem Lubelskim. 8 Pułk Piechoty Legionów uczestniczył w bitwach kampanii wrześniowej w 1939 r.: pod Iłżą, Krasnobrodem i pod Tomaszowem Lubelskim. Po zakończeniu kampanii zdziesiątkowany pułk został rozwiązany.

Rekonstruktorzy zaprezentowali uczestnikom, czym dysponowali wówczas żołnierze i z jakimi przeciwnościami musieli się mierzyć. Wydarzeniu towarzyszyły także prelekcje, prezentacje umundurowania i sprzętu wojskowego, a pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Lublinie umożliwili młodzieży prowadzenie zaciekłych rozgrywek w wielkoformatowe gry edukacyjne. Zgodnie z tradycją trzydniowy rajd zwieńczyła niesamowita rekonstrukcja historyczna bitwy pod Tomaszowem Lubelskim oraz wydarzeń roku 1940.

Serdecznie podziękowania za współorganizację wydarzenia należą się Stowarzyszeniom Rekonstrukcji Historycznej: 73 pułk piechoty, Wrzesień '39, 53 pułk piechoty, Grupy „Front” z Lublina oraz Urzędowi Miasta w Tomaszowie Lubelskim.

Opcje strony