logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Warsztaty on-line dla nauczycieli: "Praca dla dobra wspólnego..."

15 maja 2021 r. odbyły się warsztaty on-line "Praca dla dobra wspólnego i wysiłek modernizacyjny na tle historii Polski od drugiej połowy XVIII w. do II wojny światowej".

Warsztaty zostały przygotowane w oparciu o scenariusz wystawy i materiały edukacyjne IPN w Lublinie pt. "Użyteczność. Patriotyczny aktywizm społeczny i działania modernizacyjne w Polsce od końca XVIII wieku do II wojny światowej".

Celem warsztatów było przedstawienie zjawisk związanych z pracą dla wspólnoty i działaniami modernizacyjnymi Polaków od czasów stanisławowskich do końca międzywojnia. Mówiono o szeroko rozumianym kapitale społecznym (kultura, edukacja, nauka), gospodarce, innowacjach ustrojowych, społecznych i naukowych. Omawiane były przykłady osób, idei i działań oraz sposoby skutecznego docierania z omawianymi treściami do młodzieży.

Podczas spotkania Adrian Lesiakowski z OBEN Lublin poprowadził 2 panele wykładowe: Postawa pro publico bono na tle historii Polski od drugiej połowy XVIII w. do II wojny światowej oraz Przykłady wysiłku modernizacyjnego na tle historii Polski od drugiej połowy XVIII w. do II wojny światowej. Przeplatane były one warsztatami w formie czatu.

Do udziału zgłosiło się kilkudziesięciu nauczycieli, w tym kilka osób z zagranicy (z Ukrainy oraz jedna osoba z Argentyny). Trzeba podkreślić dużą aktywność uczestników oraz atmosferę zaangażowania w „przepracowanie” treści programowych w nieco innym ujęciu. Głównym celem wspólnej pracy było sprawienie by poruszane na warsztatach tematy stały się użyteczne dla nauczycieli, ich uczniów, a w efekcie dla całej naszej wspólnoty.

Fot. Michał Janiszek

Opcje strony