logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

I spotkanie rodzin wieźniów Fortu VII w Poznaniu - 24 września 2022

Fort VII w Poznaniu  obecnie pełni rolę Miejsca Pamięci i to właśnie w tym miejscu postanowiliśmy zorganizować I Spotkanie rodzin więźniów Fortu VII w Poznaniu. Spotkanie odbędzie się w ramach organizowanego przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu – IV Wielkopolskiego Forum Pamięci Narodowej.

Fort VII w Poznaniu w okresie okupacji niemieckiej zapisał się niezwykle tragicznie w historii Wielkopolski. Był to pierwszy na okupowanych ziemiach polskich obóz koncentracyjny: Koncentrationslager Posen. To wyjątkowo ponure miejsce, niemy świadek najokrutniejszych zbrodni jakich dokonali Niemcy na przedstawicielach polskiego narodu w drugiej wojnie światowej. Nieprzypadkowo niemieccy zbrodniarze nazywali go „obozem krwawej zemsty”. W tym miejscu, bez wyroków osadzani byli Powstańcy Wielkopolscy oraz członkowie organizacji społecznych i politycznych, księża i ziemianie. Nadzorowany przez SS i Gestapo obóz był miejscem odosobnienia dla najwybitniejszych przedstawicieli wielkopolskich warstw przywódczych.

Skala zbrodni jakiej dokonali w murach Fortu VII Niemcy nie została nigdy dokładnie wyjaśniona. Szacuje się, że przez Koncentrationslager Posen w latach 1939-1944 przeszło około 20 000 więźniów. Kilka tysięcy z nich zginęło w podpoznańskich lasach, m. in. w Lasach Palędzie, Dąbrówka, w okolicach Stęszewa i Rusałki. Dużą część więźniów wywieziono do obozów koncentracyjnych na terenie III Rzeszy, setki polskich patriotów zamordowano na miejscu, nielicznym udało się przeżyć i wrócić do domu.

Tematem przewodnim IV Forum jest hasło: „Zbrodnia niedoskonała. Niemieckie ludobójstwo w okupowanej Wielkopolsce w latach 1939-1945”.

Zapraszamy wszystkich przedstawicieli rodzin więźniów Fortu VII do wspólnego zamanifestowania naszej pamięci, o tych wszystkich, którzy oddali życie i cierpieli za wolną Polskę.

Spotkajmy się 24 września 2022 r., w Forcie VII w Poznaniu, Al. Polska w godz. 15.00-17.00 i pamiętając o trudnej przeszłości porozmawiajmy o przyszłości. Wstęp wolny.

 

Kontakt:

Tomasz Cieślak (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu)

tomasz.cieslak@ipn.gov.pl

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony