logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Konkurs związany z życiem księdza Romana Kotlarza

W tym roku przypada 45 rocznica śmierci ks. Romana Kotlarza. Uroczystości rocznicowe odbędą się w dniach 15-18 sierpnia 2021r. w Pelagowie. O ich szczegółach poinformujemy, ale już teraz zachęcamy do udziału w konkursie poświęconym życiu księdza, który stał się symbolem protestu robotniczego w czerwcu 1976 r. Wśród osób, które prześlą prawidłowe odpowiedzi na messenger IPN Delegatura w Radomiu i w komentarzu pod postem na facebooku IPN Delegatura w Radomiu zostawią - kropkę (.) zostanie rozlosowane 3 egz. książki: „Śmierć nieosądzona. Sprawa ks. Romana Kotlarza” oraz „Miasta buntu w imperium sowieckim. Konteksty Radomskiego Czerwca 1976 r.” Dla pozostałych nagrody pocieszenia.

Oto pytania konkursowe.
1. Ksiądz Roman Kotlarz urodził się w 1928 r. w osadzie Koniemłoty koło Staszowa. Z jakiego środowiska społecznego się wywodził?
- robotniczego,
- inteligenckiego,
- chłopskiego.
2. Ks. Kotlarz posługę duszpasterską sprawował w kilku parafiach w Diecezji Sandomierskiej. W której najdłużej?
- w Szydłowcu,
- w Koprzywnicy,
- w Pelagowie.
3. Ksiądz Kotlarz słynął nie tylko z płomiennych kazań, ale i pomocy, jaką niósł ludziom chorym w jednym ze szpitali. O jaki szpital chodziło?
- przy ul. Tochtermana w Radomiu,
- w podradomskich Krychnowicach,
- w Szydłowcu.
4. Śmierć ks. Kotlarza miała związek z pobiciem przez tzw. „nieznanych sprawców”, prawdopodobnie przez nieumundurowanych funkcjonariuszy MO i SB. Gdzie do tego pobicia doszło?
- na plebanii w Pelagowie,
- w kościele w Pelagowie,
- przy torach kolejowych biegnących przez Pelagów.
5. Obecnie toczy się proces beatyfikacyjny ks. Kotlarza. Kiedy został rozpoczęty?
- w 1976 r.,
- w 1990 r.,
- w 2018 r.

Na odpowiedzi czekamy do 12 sierpnia 2021 r. POWODZENIA!

------------------------------------------------------------------------------------------------

ROZWIĄZANIE QUIZ-u z dnia 8 sierpnia 2021 r.


Szanowni Państwo bardzo miło jest nam poinformować Was do kogo wędrują nagrody za poprawne udzielenie odpowiedzi na zadane pytania konkursowe związane życiem księdza Romana Kotlarza. Poprawnie na wszystkie pytania odpowiedziało 9 osób, spośród których zostały rozlosowane nagrody w postaci 3 zestawów po dwie książki: tj. „Śmierć nieosądzona. Sprawa ks. Romana Kotlarza” oraz „Miasta buntu w imperium sowieckim. Konteksty Radomskiego Czerwca 1976 r.”.

Zgodnie z losowaniem nagrody powędrują do następujących osób: Justyna Ziółkowska, Magdalena Anna Kowalska - Cichy oraz Karol Gregorczyk.

Dla pozostałych osób (Tomasz Chojnacki, Michał Musialik, SMarcina Ewa Gieniusz, Monika Monika, Paulina Placzyńska, Marcin Smok) mamy nagrody pocieszenia w postaci książki „Miasta buntu w imperium sowieckim. Konteksty Radomskiego Czerwca 1976 r.” wydanej pod redakcją pracowników naszej delegatury Arkadiusza Kutkowskiego i Sebastiana Piątkowskiego.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za miłą zabawę i zapraszamy do kolejnych projektów. Jeszcze raz serdecznie GRATULUJEMY : )

Ze względu na fakt iż cześć osób wyróżnionych i zwycięzców w korespondencji z nami posługiwała się niepełnymi danymi lub nickami z aplikacji Messenger prosimy o przesłanie pełnych danych teleadresowych celem dostarczenia nagród. Informujemy również, że w żaden inny sposób Państwa dane osobowe nie będą wykorzystywane i przetwarzane przez IPN oddział Radom.

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony