logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Projekty filmowe i multimedialne

 

OBEN w Rzeszowie we współpracy z instytucjami naukowymi i kulturalnymi organizuje bezpłatne pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych, których tematyka dotyczy historii najnowszej. Prezentacje organizujemy w ramach przeglądów filmowych, pokazów cyklicznych oraz pojedynczych projekcji wybranych tytułów.

Chętnych do współpracy prosimy o kontakt telefoniczny: 178606054 lub mailowy: katarzyna.kyc@ipn.gov.pl. 

 

Filmowe wtorki z IPN w kinie „Zorza”

Stały cykl filmowy organizowany przez Oddział IPN w Rzeszowie w kinie „Zorza”. W ramach pokazów prezentujemy filmy, których fabuła osadzona jest w najnowszej historii Polski. Każda projekcja poprzedzona jest komentarzem historyka. Pokazy odbywają się w każdy drugi wtorek miesiąca o godz. 18.00 (z wyjątkiem wakacji). Wejście na projekcje tylko z darmowymi wejściówkami. Odbiór wejściówek w siedzibie IPN przy ul. Słowackiego 18 oraz w kasach kina.

Informacje o poszczególnych projekcjach w „Aktualnościach” poniżej.

 

 

„Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie w rysunkach Antoniego Wasilewskiego”

www.antoniwasilewski.pl

Od 2012 r. dostępny jest serwis www.antoniwasilewski.pl przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Szkołą Podstawową im. gen. Władysława Sikorskiego w Hyżnem oraz Pałacem Sztuki – Towarzystwem Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Strona zawiera kilkadziesiąt grafik Antoniego Wasilewskiego z lat 1939–1948 związanych ze szlakiem bojowym autora, począwszy od września 1939 r., poprzez służbę w komórce propagandy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, po demobilizację w 1948 r. W zdominowanym przez fotografię i film świecie, grafiki te mają w sobie coś z napisanego odręcznie listu, noszą osobiste piętno autora, odczuwalne w prowadzeniu kreski i ekspresji.

 
 
 

„Krzyk szarego człowiek. Ryszard Siwiec 1909–1968”

Serwis powstał jako rozwinięcie tradycyjnej wystawy o tym samym tytule.

www.ryszardsiwiec.com

Mamy nadzieję, że dzięki elektronicznej formie opowieść o Ryszardzie Siwcu dotrze do szerszego grona odbiorców, a o jej bohaterze będą pamiętać nie tylko Polacy, ale też Czesi i przedstawiciele innych narodów. Serwis internetowy stworzony został z myślą o obsłudze jak największej liczby urządzeń – w tym mobilnych – dlatego wykorzystano w nim responsywny layout dostosowujący się do sprzętu, na jakim jest przeglądana strona. Jednocześnie wszystkie materiały wizualne i dźwiękowe zostały opatrzone transkrypcjami, aby ułatwić dostęp do treści osobom niesłyszącym i niedosłyszącym.

 
 

 

Elektroniczna wersja wystawy „Cisza przed burzą... ostatnie lato II RP”

www.lato39.pl  www.summer39.com

Strona internetowa opowiada o dwóch ostatnich miesiącach poprzedzających wybuch II wojny światowej w kontekście społecznym. Stąd nie znajdują się tam struktury oddziałów wojskowych, a opisy gry dyplomatycznej w ostatnich tygodniach przed wybuchem II wojny światowej zostały ograniczone do wzmianek w kalendarium. Znalazły się na niej głównie materiały prasowe – w tym zdjęcia wykonywane przez fotoreporterów Agencji Ilustrowanego Kuriera Codziennego, artykuły i opinie ówczesnych publicystów, które naszym zdaniem najlepiej oddają nastrój tamtych chwil. Jak zapewne Państwo zauważą, część materiałów ukazała się po 1 września 1939 r. Było to podyktowane cyklem wydawniczym tygodników. Stąd zdarzały się sytuacje, w których czytelnicy mogli przeczytać o przygotowaniach do wojny w czasie, gdy ona już trwała…