logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

VII Edycja konkursu „Wokół symboli narodowych” z Kasztanką Marszałka Piłsudskiego w tle

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie zaprasza uczniów szkół podstawowych klas II i III z województwa zachodniopomorskiego oraz północnej części województwa lubuskiego do udziału w konkursie „Wokół symboli narodowych” z Kasztanką Marszałka Piłsudskiego w tle.

Konkurs ma charakter cykliczny, a jego celem jest upowszechnienie i popularyzacja wśród dzieci szkolnej znajomości historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem polskich symboli narodowych.

Tegoroczna edycja odbywa się pod patronatem Wojewody Zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego.

Ogólne zagadnienia znajdują się w załączniku nr 1.

Termin zgłoszeń upływa 01 października 2021 r.

Konkurs przeprowadzony będzie jednocześnie we wszystkich szkołach 10 listopada 2021 r.

Forma realizacji konkursu zależna będzie od aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju. Informacja o formie przeprowadzenia konkursu (stacjonarnie lub internetowo), zostanie przekazana koordynatorom oraz uczestnikom konkursu najpóźniej do 2 listopada 2021

Szczegółowe informacje:

Katarzyna Zielińska (tel. (91) 312 94 30, e-mail: katarzyna.zielinska@ipn.gov.pl.


Kasztanka

Kasztanka - ulubiona klacz Józefa Piłsudskiego,  to jeden z najbardziej znanych koni w dziejach Polski. Urodziła się w małopolskim majątku Czaple Małe, własności rodziny Romerów. W 1914 r. Maria Romer podarowała strzelcom I Kompanii Kadrowej kilka koni, a wśród nich jasnokasztanową klacz, którą zachwycił się Józef Piłsudski.

Kasztanka – bo tak nazwał ją komendant – choć bała się wystrzałów, nie znosiła huku oraz tłumów, to jednak  dzielnie towarzyszyła Marszałkowi na szlaku bojowym Legionów. Oboje byli do siebie bardzo przywiązani, potrafili wręcz wyczuwać swoje nastroje. Portret Piłsudskiego na Kasztance, namalowany przez Wojciecha Kossaka, szybko stał najpopularniejszym wizerunkiem Marszałka.

 

 

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony