logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Panel dyskusyjny: O polskich symbolach narodowych, orderach i odznaczeniach państwowych – Szczecin, 7 listopada 2019

Skąd pochodzą nasze barwy narodowe? Dlaczego są nimi biel i czerwień? Co symbolizują? Jaka jest geneza orderów, odznaczeń i innych wyróżnień zaszczytnych? Na te i inne pytania odpowiadali: Leszek Rodziewicz i Krzysztof Męciński.

7 listopada 2019 r. w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Szczecinie, al. Wojska Polskiego 21  odbył panel dyskusyjny: O polskich symbolach narodowych, orderach i odznaczeniach państwowych. 

Geneza i symbolika naszych barw narodowych jest ściśle związana z herbem naszego państwa. Jednak nie tym współczesnym, lecz tym, który powstał z połączenia herbów: Królestwa Polskiego – Orła Białego i Wielkiego Księstwa Litewskiego – Pogoni. Symbolizował on nasze państwo i naród przez 500 lat. Na obu herbach występowały te same kolory. Tło tarczy było czerwone, godło Orzeł Biały i Pogoń miały barwę białą. Specjalna ustawa z 1831 roku jasno wyjaśniała, iż kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, czyli biały i czerwony.

Nagranie video spotkania dostępne na fanpage @IPN.Szczecin na Facebooku. 

 

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony