logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Panel dyskusyjny, prezentacja wystawy oraz materiałów edukacyjnych „Polski Gen Wolności. 150 lat walk o niepodległość” – Szczecin, 14 listopada 2019

W jaki sposób uczyć na temat polskich dróg do niepodległości? Jak łączyć różne środki wyrazu i elementy kultury, by całość miała sens i była ciekawa? Jak tą tematyką zainteresować młode pokolenie? Na te pytania odpowiadali twórcy wystawy i materiałów edukacyjnych „Polski Gen Wolności. 150 lat walk o niepodległość”.

14 listopada 2019 r. w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Szczecinie odbyła się panel dyskusyjny, prezentację wystawy oraz materiałów edukacyjnych „Polski Gen Wolności. 150 lat walk o niepodległość”.

W I połowie XVIII wieku Rzeczpospolita przestała być europejskim mocarstwem, stając się areną walk prowadzonych przez państwa ościenne. Ostatecznie Rosja, Prusy i Austria doprowadziły, poprzez rozbiory, do wymazania Polski z mapy Europy. Nie oznaczało to jednak końca polskości – wręcz przeciwnie. Posługując się terminem „Gen Wolności”, chcieliśmy uchwycić dynamiczny, różnorodny mechanizm przenoszenia narodowego ducha z pokolenia na pokolenie, dzięki czemu Polska mogła się odrodzić. 

 

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony