logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Stolica bez państwa. Warszawa 1914-1918

Warszawa - stolica państwa, które po trzech rozbiorach na ponad 120 lat zostało wymazane z mapy Europy. Miasto, które zachowało swoją tożsamość dzięki jego mieszkańcom. Tu spiskowano, tu kwitły nielegalne partie, tu wybuchały powstania i rewolucje. Rozwijał się przemysł, toczyło się życie kulturalne, powstawały gmachy użyteczności publicznej, działały instytucje wspierające najuboższych. Kiedy wybuchła I wojna światowa warszawiacy ofiarnie włączyli się w walkę o niepodległość Polski - nie tylko zbrojnie, ale też podejmując szereg inicjatyw społecznych i politycznych.

Jak wyglądała Warszawa w okresie Wielkiej Wojny 1914-1918? Jak żyli jej mieszkańcy w tym trudnym czasie?

Obrazuje to album multimedialny, przygotowany przez Oddział IPN w Warszawie, na który składa się ponad 100 unikatowych zdjęć Warszawy i okolic. Podzielony na cztery części, odpowiada poszczególnym latom I wojny światowej i przybliża najważniejsze wydarzenia z życia miasta, które sprzyjały odradzaniu się stołeczności Warszawy a przede wszystkim odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Film został opublikowany na kanale Oddziału IPN w Warszawie na YouTube. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi filmami i subskrybowania kanału.

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony