logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

GRUDZIEŃ '70

GRUDZIEŃ '70 – Profesor Jerzy Eisler opowiada o przyczynach i przebiegu wystąpień robotników Gdańska, Gdyni i Szczecina w 1970 r. w 50. rocznicę tych wydarzeń.

Ogłoszona wieczorem 12 grudnia 1970 r. za pośrednictwem radia drastyczna podwyżka cen wielu towarów, w tym artykułów spożywczych była bezpośrednią przyczyną gwałtownych robotniczych protestów, do których doszło w kilku miastach Wybrzeża w grudniu 1970 r.

14 grudnia 1970 r. rozpoczęły się one strajkiem w Stoczni im. Lenina w Gdańsku i objęły inne zakłady Wybrzeża (strajkowały też zakłady w głębi kraju). 

17 grudnia 1970 r. w okolicach przystanku SKM Gdynia Stocznia wojsko i milicja otworzyły ogień do robotników udających się do pracy (na wezwanie wicepremiera Stanisława Kociołka). Protestujący, niosący na drzwiach zabitego 18-letniego robotnika Zbigniewa Godlewskiego (bohatera Ballady o Janku Wiśniewskim) i zakrwawione sztandary narodowe, udali się do Urzędu Miejskiego przy ul. Świętojańskiej, gdzie doszło do kolejnych starć. 

W Szczecinie podpalono Komitet Wojewódzki PZPR i Komendę Wojewódzką MO, postrzelono śmiertelnie kilkanaście osób. W tym samym czasie trwały zamieszki w Słupsku i Elblągu. Protestom społecznym towarzyszyła niejawna rozgrywka polityczna w kierownictwie PZPR, w efekcie której na stanowisku I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułkę, zastąpił Edward Gierek, dotychczasowy członek Biura Politycznego i zarazem I sekretarz KW PZPR w Katowicach. 

-----------------------------------------------------

Nagranie – Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie

Montaż – Bartłomiej Grzegorczyk

 

Film został opublikowany na kanale Oddziału IPN w Warszawie na YouTube. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi filmami i subskrybowania kanału.

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony