logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Pokaz filmu „Niepodległość” w i wykład dr. Dariusza Gałaszewskiego pt. „Ojcowie Niepodległości”, 28 stycznia 2019

W poniedziałek 28 stycznia 2019 r. o w Ostrołęckim Centrum Kultury (kino) przy ul. Inwalidów Wojennych 23 w Ostrołęce (pod wspólnym szyldem z IPN „Przystanek Historia”) zaprezentowany został film „Niepodległość” w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego.

Przed projekcją dr Dariusz Gałaszewski (naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie) wygłosił prelekcję pt. „Ojcowie Niepodległości”.

***

„Niepodległość” pokazuje drogę do odzyskania niepodległości w 1918 roku, walkę o jej utrzymanie w pierwszych latach II Rzeczypospolitej oraz budowę nowej, niepodległej Polski. To wyjątkowy obraz tego, jak nasi rodacy najpierw wywalczyli, a potem budowali swoją wolną i niepodległą Ojczyznę.

Historia pokazana w filmie rozpoczyna się od I wojny światowej i udziału w niej setek tysięcy Polaków, którzy walczyli w różnych armiach na wielu frontach. Czynili to z myślą, że ten wyczekiwany przez wiele lat konflikt zaborców doprowadzi wreszcie do powrotu Polski na mapę Europy i świata.
„Niepodległość” uwzględnia także walkę o granice - m.in. powstanie wielkopolskie i powstania śląskie - kluczową dla polskiej wolności zwycięską wojnę polsko-bolszewicką, plebiscyty oraz zabiegi dyplomatyczne, jak choćby te z konferencji w Wersalu. Pozwala także zobaczyć czas budowy i tworzenia nowego państwa – wolnej i niepodległej Polski. Jest to również kronika ówczesnego życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Odtwarza zwyczajne życie, czyli czas na codzienną pracę, naukę i rozrywkę, który nadszedł po latach walki i przelewania krwi.

Narrację prowadzą świadkowie i uczestnicy wydarzeń, którzy pozostawili pisemne świadectwa swoich losów i historii. Film „Niepodległość” powstał dzięki odnalezieniu doskonałej jakości materiałów archiwalnych z lat 1914–1923, które nie były dotychczas publikowane. A dzięki najnowszym osiągnięciom techniki filmowej zostały one odrestaurowane i pokolorowane. Prace trwały kilka lat.

[oficjalny opis prod. telewizyjnej]

Opcje strony