logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Wykład dr. Tomasza Łabuszewskiego „»Wolność i Niezawisłość« historia żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego” – 28 lutego 2018

W czwartek 28 lutego 2018 r. w Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie przy ul. 3 Maja 8A pod szyldem „Przystanek Historia” odbyło się spotkanie z dr. Tomaszem Łabuszewskim (naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie) zatytułowane „»Wolność i Niezawisłość« – historia żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego”.

Podczas wykładu dr Tomasz Łabuszewski przedstawił dzieje antykomunistycznej organizacji „Wolność i Niezawisłość” działającej w Polsce od 2 września 1945 do 1952 roku. Organizacja powstała na bazie rozwiązanej w 1945 roku Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj, a jej działaniami kierowali byli oficerowie Armii Krajowej. Organizacja prowadziła zarówno opór czynny jak i bierny. Wykorzystywała zbrojne oddziały podziemia niepodległościowego oraz całą gamę środków propagandowych zmierzających do uwolnienia Polski od sowieckiej okupacji i komunistycznych rządów. Z tego też powodu komunistyczne UB dążyło do jej rozbicia. Członkowie Zarządu Głównego IV Komendy WiN, razem z jego prezesem ppłk. Łukaszem Cieplińskim zostali aresztowani w 1947 roku przez funkcjonariuszy UB, a następnie po śledztwie i pokazowym procesie skazani na śmierć. Wyrok wykonano 1 marca 1951 roku. W 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Opcje strony