logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Warsztaty modelarskie „Modele powstałe z historii” – Wrocław, 26–28 lipca 2021 r.

W dniach 26–28 lipca odbyły się kolejne warsztaty modelarskie z cyklu „Modele powstałe z historii”. Inspiracji dostarczyła nam rocznica ważnego wydarzenia z dziejów II wojny światowej: 80 lat temu (30 lipca 1941 r.) w Londynie podpisany został układ Sikorski–Majski.

W poniedziałek 26 lipca Bolter Cafe otworzył swoje podwoje dla pierwszej grupy kategorii „młodsi”. Po wprowadzeniu historycznym, które przedstawił prowadzący spotkanie Michał Surowiec z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu, i zwyczajowym szkoleniu modelarskim, nastąpiła najbardziej wyczekiwana część praktyczna. Entuzjastycznie nastawieni adepci modelarstwa zajęli się sklejaniem i malowaniem modeli żołnierzy piechoty 2 Korpusu Polskiego. Pod okiem naszego eksperta doszli do bardzo satysfakcjonujących rezultatów (patrz: fotografie poniżej).

Kolejny warsztatowy dzień – wtorek – rozpoczęliśmy o godz. 14 zajęciami dla drugiej grupy „8–11”. Uczestnicy wraz z opiekunami zostali wprowadzeni w odpowiedni nastrój miniwykładem, przygotowanym przez Piotra Rucińskiego z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu, poświęconym uwarunkowaniom i konsekwencjom podpisania układu Sikorski–Majski. Następnie uczestnicy przystąpili (podobnie jak grupy 12–15 i 16+) do sklejania amerykańskiego transportera M3A1 Scout Car, który podczas II wojny światowej był na wyposażeniu Polskich Sił Zbrojnych. Nowością – i atrakcją – była znacząco większa od dotychczas proponowanych przez nas modeli skala transportera. Warsztaty tradycyjnie zakończyła wzruszająca scena wręczania nagród.

We wtorkowe popołudnie miało miejsce również spotkanie grupy warsztatowej 12–15. Po wprowadzeniu historycznym i finezyjnie przeprowadzonym szkoleniu BHP uczestnicy w oka mgnieniu poradzili sobie z postawionym przed nimi zadaniem. Ponieważ w organizowanych przez nas zajęciach brali udział nie pierwszy raz, odczuliśmy nieśmiały pobłysk satysfakcji: może to trochę dzięki nam warsztatowicze są już tak sprawnymi modelarzami? Wręczenie nagród i sesja zdjęciowa zamknęły ten pełen wrażeń dzień.

W środę nadszedł czas na warsztaty grupy 16+. Jak zwykle przedstawiciele najstarszej kategorii wiekowej, wśród których – podkreślmy – znów znalazło się kilka nowych twarzy, świecili przykładem dyscypliny i zaangażowania. Zajęcia rozpoczął wygłoszony przez P. Rucińskiego miniwykład, który przybliżył uwarunkowania polskiej polityki czasu II wojny światowej. Pod koniec spotkania tradycyjnie uaktywniła się specjalna komisja, która zmierzyła się z niewdzięcznym zadaniem wybrania modeli najlepszych spośród świetnych. Na autentyczną trudność jej wyborów dowodnie wskazują zamieszczone niżej fotografie.

 

Autorzy fotografii: Adam Pacześniak, Michał Surowiec, Dominik Wojtkiewicz

Autor tekstu: Piotr Ruciński

Opcje strony