logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

"Muzyką w system" w Technikum nr.2 w Środzie Śląskiej 30 maja 2022 r.

Odbyło się kolejne spotkanie edukacyjne w ramach projektu „Muzyką w system” prowadzone przez pracownika Oddziałowego Biura Edukacji IPN we Wrocławiu Pana Marka Gadowicza. W zajęciach dydaktycznych dotyczących historii PRL wzięła udział młodzież szkolna, oraz grono pedagogiczne. Prelekcja dotycząca ówczesnej muzyki, działania kultury, twórców, czy ograniczenia cenzury i życia w systemie totalitarnym powiązane zostały z prezentacją utworów muzycznych – protest songów z minionych lat.

Gdy Zachodnie zespoły śpiewały o buncie, miały na myśli obyczajową rebelię - chęć zmiany społecznej, wynikającej z konserwatyzmu "pokolenia ojców" - nie walkę z politycznym uciskiem. Polscy artyści wyrażali swój bunt poprzez formę big beatu i jazzu a w końcu rocka, wzorujący się na "zgniłej muzyce Zachodu", niemile widzianej przez władze Polski Ludowej

Dzięki muzyce wsłuchaniu się w teksty wykonawców zauważono jak ważne zakręty najnowszej historii Polski odcisnęły się na muzyce i jej przekazie na społeczeństwo dorastające w czasach systemu totalitarnego. Nie sposób oceniać tego, co działo się w Polsce przez pryzmat wydarzeń za „żelazną kurtyną”. To co miało miejsce w latach 60 w sferze muzyki na Zachodzie, zostało przeniesione na grunt polski w latach 80. Mówienie wprost o władzy oczywiście nie mogło spotkać się z żadną aprobatą, ale uciekanie do symboliki, metafor, niedomówień było objawem buntu. Wielowarstwowość przekazu polskich twórców w czasach dzisiejszych jest niezrozumiałe dla odbiorcy, stąd zachodzi konieczność prezentacji danych utworów i opowieści o nich.

Marek Gadowicz

 

Opcje strony