logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Warsztaty „Modele powstanie z historii” – Wrocław, 19–22 września 2022 r.

W minionym tygodniu w Bolter Cafe odbyły się kolejne warsztaty modelarskie Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu. Choć tematem spotkania była stanowiąca etap kampanii włoskiej bitwa o Rimini (wrzesień 1944 r.), sporo miejsca poświęciliśmy także innej ważnej rocznicy.

         W poniedziałek (19 września) gościliśmy najmłodszych adeptów modelarstwa. Na początku grupa zmierzyła się z quizem. Tym razem – wrzesień zobowiązuje – zestaw pytań zatytułowany „A więc wojna!” poświęcony był kampanii polskiej 1939 roku. Drużyna Polscy Obrońcy znakomicie przeszła próbę, uzyskując godny upublicznienia wynik 14305 punktów. Następnie przystąpiliśmy do prac ściśle modelarskich, tematycznie związanych z obecnością 2. Korpusu PSZ we Włoszech.

We wtorkowy wieczór w Bolterze zameldowali się miłośnicy modelarstwa w wieku nastoletnim (12–15 lat). Poprzedzony pogadanką, specjalnie dostosowany do fazy edukacji historycznej obecnych quiz ponownie udowodnił, że nasi warsztatowi goście wiedzą o przeszłości nie tyle błyszczą, co promienieją! 15504 punktów padło łupem drużyny, która przybrała dumnie miano Drewnianych Cegieł. Rozpoczęte szkoleniem modelarskim prace nad amerykańskim małym czołgiem Steward (nazwa od nazwiska generała z epoki wojny secesyjnej Jeba Stewarda) przebiegły harmonijnie i sprawnie, jak gdyby na przekór iście jesiennej – w złym znaczeniu tego słowa – aury na zewnątrz.

Ponieważ i tym razem kandydatów na uczestników naszych zajęć nie brakowało, w środę odbyły się warsztaty dla grupy dodatkowej. Chęć rozwinięcia umiejętności modelarskich, dowiedziona przez obecnych faktem ich przybycia, nagrodzona została w dwójnasób: po pierwsze, możliwością przygotowania czołgu Steward, po drugie – w sposób mniej oczywisty – możnością wysłuchania wykładu Pawła Gacy ze Koła Naukowego Historyków Wojskowości Uniwersytetu Wrocławskiego. Prelegent, mówiąc o bitwie o Rimini, poddał zagadnienie analizie finezyjnej i nieledwie naukowej. Ustalony w ten sposób ton wydarzenia – ton rzetelnej i celowej pracy – towarzyszył nam już do końca spotkania.         

Czwartek był z kolei dniem spotkania grupy 16+. Najbardziej doświadczeni życiowo – choć niekoniecznie modelarsko – zawodnicy znów mogli wysłuchać wykładu Pawła Gacy. Gdy już wszystkie wątpliwości dotyczące batalii o Rimini zostały rozwiane, a ciekawość słuchaczy w jej sprawie trwale zaspokojona, miast osiadać na laurach naukowego ukontentowania przystąpiliśmy do budowy czołgów. Sklejanie i malowanie modeli, nie tak efektowne w fazie prologu, w finale przyniosło bardzo efektowne i „fotogeniczne” owoce. Upominki – jak zwykle – trafiły do modelarzy najzręczniejszych.


Niebawem rozpocznie się nabór do zajęć październikowych – już teraz serdecznie zapraszamy!

 

dr Piotr Ruciński

Opcje strony