logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

"Pokolenie Baczyńskiego", 5 października 2021, Wrocław

W holu oddziału Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu można zobaczyć wystawę pt. Pokolenie Baczyńskiego.

 

W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, polskiej niepodległości i polskiej kultury, w 100-lecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

 

Wystawa „Pokolenie Baczyńskiego” (w jęz. polskim i angielskim) przedstawia kilkadziesiąt wybitnych postaci, które urodziły się na początku dwudziestolecia międzywojennego. To między innymi Karol Wojtyła, Ryszard Kaczorowski, Anna Smoleńska, Stanisław Lem czy Wanda Półtawska. Ekspozycja została przygotowana przez pion edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej. Składa się z części ogólnopolskiej oraz trzynastu wersji regionalnych, przygotowanych przez oddziały i delegatury IPN z całego kraju.​

 

W części wrocławskiej zostali zaprezentowani : Władysław Zarembowicz (1918-1944), Władysław Maciej Cisek (1921-1948) oraz ks. bp Jan Olszański (1919-2003). Bohaterką jednego z ekspozytorów, który aktualnie znajduje się na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie jest żyjąca mieszkanka Obornik Śląskich k. Wrocławia- p. Irena Leszczyńska (ur. w 1918 r.).

 

Od 27 września do 15 listopada 2021 r. pełna wystawa (z kompletem trzynastu wersji regionalnych) jest eksponowana w Warszawie​ na dziedzińcu Zamku Królewskiego (wstęp bezpłatny).

 

Jerzy Rudnicki

Zdjęcia: Stanisław Kiełb, Jerzy Rudnicki.

 

Panele wystawy

Opcje strony