logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Otwarcie wystawy "Pokolenie Baczyńskiego" – Wrocław, 1 grudnia 2021

1 grudnia w siedzibie Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli wśród zaproszonych gości, uczniów oraz nauczycieli odsłonięto wystawę "Pokolenie Baczyńskiego". Wrocławski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej reprezentowała p.o. naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej dr Katarzyna Pawlak-Weiss oraz twórcy regionalnej odsłony wystawy Jerzy Rudnicki wraz z Piotrem Klimczakiem z OBEN IPN Wrocław.

Dr Jolanta Horyń, dyrektor DODN, jako pierwsza przywitała przybyłych gości. Podkreśliła wagę tworzenia tego typu wystaw w pokazywaniu młodemu pokoleniu historii polskiego narodu. Następnie głos zabrała dr Katarzyna Pawlak-Weiss. Zachęciła ona szczególnie nauczycieli do korzystania z tej wystawy na terenie swoich szkół. Jest to idealne narzędzie, aby pokazać uczniom ludzi, którzy najlepiej wcielili wartości pokolenia dwudziestolecia międzywojennego. To one zaprocentowały w czasie II wojny światowej oraz w czasie odbudowania Polski z gruzów powojennych. Piotr Klimczak z kolei zaznaczył, że Krzysztof Kamil Baczyński był świadom dramatu swojego pokolenia. Rok Baczyńskiego to czas, który można wykorzystać do zgłębiania jego życia i twórczości. Widać w niej tragizm pokolenia, które urodziło się i wychowywało w II Rzeczpospolitej, a następnie musiało zmierzyć się z piekłem II wojny światowej. Następnie przedstawił sylwetki zaprezentowane w regionalnej odsłonie wystawy. Są to:

  • Irena Leszczyńska (ur. 1918)
  • Karol Wojtyła (1920-2005)
  • Regina Pleśniewicz (1922-1944)
  • Krzysztof Kamil Baczyński (1921-1944)
  • Anna Smoleńska (1920-1943)
  • Władysław Zarembowicz (1918-1944)
  • Aniela Dziewulska-Łosiowa (1916-2004)
  • Władysław Maciej Cisek (1921-1948)
  • Irena Bobowska (1920-1942)
  • Jan Olszański (1919-2003)

Na zakończenie głos zabrała ponownie dyrektor DODN. Zaznaczyła, że należy pamiętać o ofierze wielu młodych ludzi, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę. Ich ofiara ma sens i jest dla nas przykładem do naśladowania. Dr Jolanta Horyń podziękowała za stworzenie wystawy oraz zachęciła do korzystania z pomocy Instytutu Pamięci Narodowej, jego zasobów i przygotowanych materiałów edukacyjnych. 

Rok 2021 decyzją Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej został ogłoszony Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Z tej okazji powstała wystawa przedstawiająca osoby, które urodziły się na początku dwudziestolecia międzywojennego i na trwale zapisały się w naszej historii. Wystawa składa się z części ogólnopolskiej oraz trzynastu wersji regionalnych. Inauguracyjna prezentacja miała miejsce na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie 27 września 2021 r.

Opcje strony