logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

„Przystanek Historia Stanisławów” – Iwano-Frankiwsk, 16 września 2019

16 września 2019 r. zainaugurowano „Przystanek Historia Stanisławów”. 80. rocznica wybuchu II wojny światowej była okazją do zapoczątkowania spotkań w ramach „Przystanku Historia” w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku. Jest to już drugi po Lwowie „Przystanek Historia”, w którym IPN Rzeszów wraz z Konsulem Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie organizuje spotkania z historią dla Polaków mieszkających na Ukrainie.

W Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku przy ul. Strzelców Siczowych 56. odbyło się oficjalne spotkanie, na które przybyli minister Jan Józef Kasprzyk – szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, sędzia Bogusław Nizieński, przewodniczący Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, konsul RP we Lwowie Rafał Kocot, historycy z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie na czele z dr. Dariuszem Iwaneczko, dyrektorem rzeszowskiego oddziału i przedstawiciele środowisk polonijnych. 

Inaugurację zapoczatkowały oficjalne przemówienia, następnie wykład Koncepcja przedmościa rumuńskiego” omówił dr Piotr Chmielowiec z OBBH IPN Rzeszów. Prelekcja poświęcona została  przebiegowi kampanii wrześniowej 1939 r. w południowo-wschodniej Polsce i planom obrony opartej na linii rzek Dniestr i Stryj. Miały one umożliwić dostawy materiałów wojennych z Zachodu przez Rumunię, a jednocześnie doczekać na tym terenie ofensywy aliantów. Jednak plany organizacji Przedmościa Rumuńskiego przekreśliła agresja ZSRR na Polskę, co zmusiło obrońców do ewakuacji na Węgry i do Rumunii.

Następnie dr Dariusz Dyląg ze Stowarzyszenia Res Carpathica zaprezentował karpacki szlaki Czarnej Brygady i ewakuację polskich elit przez Przełęcz Tatarską w Gorganach na Węgry.

Ostatnim punktem spotkania była prezentacja komiksu „Wrzesień pułkownika Maczka” przez Jakuba Izdebskiego – naczelnika OBEN IPN Rzeszów. Komiks ten opowiada o szlaku bojowym 10. BK we Wrześniu 1939 r., został wydany ponowienie z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. 

Spotkaniu towarzyszyło otwarcie wystawy „Walka i cierpienie”.

Organizatorzy spotkania:

  • Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku
  • Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie
  • Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie

Fot. Katarzyna Gajda-Bator

Opcje strony