logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Stany Zjednoczone Ameryki Północnej

Pierwsi Polacy przybyli do Ameryki Północnej dwanaście lat przed tzw. „Pielgrzymami”, którzy dotarli do Massachusetts w 1620 r. 1 października 1608 r. do Jamestown – pierwszej osady kolonistów angielskich w Stanach Zjednoczonych przybyła na brytyjskim statku „Mary and Margaret” grupa polskich rzemieślników.

Pod koniec XVIII w. w czasach rozbiorów Polski niektórzy polscy patrioci, wśród nich Kazimierz Pułaski i Tadeusz Kościuszko, wyjechali do Ameryki, aby pomóc w walce o jej niepodległość. W XIX w. duża fala emigracyjna Polaków związana była z represjami po powstaniach narodowych.

Kolejne duże fale emigracji z Polski do USA związane były z przyczynami zarobkowymi i politycznymi, szczególnie po II wojnie światowej i w latach 80. XX wieku.

Stany Zjednoczone Ameryki Północnej  to kraj z największą Polonią na świecie. Główne skupiska Polonii w USA to miasta: Chicago, Denver, Detroit, Los Angeles, Nowy Jork i Seattle. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych mieszka blisko 10 mln osób polskiego pochodzenia.

Aktualności

Wybierz Strony