logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Konkurs na logotyp projektu IPN „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”

Biuro Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej ogłasza konkurs na logotyp nowego projektu edukacyjno- memoratywnego IPN pt. „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”.

Projekt upamiętnia wysiłek zbrojny Polaków podczas II wojny światowej walczących o wolną i niezależną ojczyznę.

W ten sposób chcemy przypomnieć bohaterskie czyny lotników w Bitwie o Anglię, zapomnianych żołnierzy spod Tobruku, Narwiku czy Monte Cassino.

Projekt będzie realizowany w latach 2022-2025. W ramach projektu powstanie seria nowych publikacji, materiałów  edukacyjnych, zaplanowano także szereg koncertów, konkursów, spotkań i konferencji. Elementem projektu jest także wystawa, którą zaprezentujemy na całym świecie (jej koncepcja w pliku do pobrania poniżej).

Tak szeroka inicjatywa potrzebuje swojego graficznego symbolu. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do konkursu na jej znak rozpoznawczy.

Główną nagrodą w konkursie jest umowa z IPN o wykorzystaniu logotypu we wszystkich inicjatywach upamiętniających bohaterów walczących w Polskich Siłach Zbrojnych podczas II wojny światowej.

 

 

Już wkrótce minie 80 lat od wielkich wydarzeń II wojny światowej takich jak lądowanie aliantów w Normandii czy bitwa pod Monte Cassino w których Polacy brali udział.

Żołnierze Polskich Sił Zbrojnych walczyli ramie w ramie z Amerykanami, Brytyjczykami, Francuzami i innymi nacjami o wolność i pokój nie tylko dla siebie ale i dla innych.

Koniec wojny nie przyniósł jednak kraju „mlekiem i miodem płynącego”. W wyniku układów między aliantami na konferencjach pokojowych w Teheranie, Jałcie i Poczdamie Polska znalazła się za żelazną kurtyną w bloku państw komunistycznych. Żołnierze Polskich Sił Zbrojnych, którzy zdecydowali się powrócić do kraju byli prześladowani, więzieni, mordowani. Władysława Andersa i Stanisława Maczka pozbawiono polskiego obywatelstwa.

Pozostała tylko nadzieja, że kiedyś uda się wywalczyć upragnioną wolność.