logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

„Ile wyjazdów, tyle powrotów. Rzecz o Straży Pożarnej”

Wystawa „Ile wyjazdów, tyle powrotów. Rzecz o Straży Pożarnej” przygotowana jest przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku - Radosława Wnorowskiego, który przygotował część merytoryczną i pozyskał unikatowe zdjęcia oraz Pawła Bezubika, który odpowiadał za projekt graficzny.

Składa się ona z paneli prezentujących początki pożarnictwa w danych miejscowościach z cechami charakterystycznymi dla każdej z nich. Przypomina także o udziale strażaków m.in. w walce o niepodległość. Mówi o ich poświęceniu w czasie II wojny światowej.

Dzięki uprzejmości Straży Pożarnych z Hajnówki, Siemiatycz, Sokółki, Łomży, Białegostoku i Suwałk udało się zebrać fotografie nie tylko z okresu powojennego, ale również międzywojennego, a czasami jeszcze z przełomu XIX i XX wieku. Ze zbiorów prywatnych uzyskaliśmy oryginalne zdjęcia, jak np. fotografia maszerującego ze strażakami OSP 9 letniego chłopca – do 2020 r. komendanta KM PSP w Łomży Jacka Bargielskiego.

Za użyczenie zdjęć do wystawy dziękujemy również Muzeum Historycznemu w Białymstoku, Muzeum w Tykocinie, Muzeum Północno-Mazowieckiemu w Łomży, Muzeum Okręgowemu w Suwałkach oraz Straży Pożarnej.

Autor: Radosław Wnorowski

Wystawa wewnętrzna/zewnętrzna (niezbędny jest system wystawienniczy)

Liczba paneli: 16 plansz

Wymiary paneli: 100 x 200 cm

Koordynator (kalendarz i dystrybucja wystaw): Paweł Murawski/pawel.murawski@ipn.gov.pl

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony