logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Prelekcja dr Alicji Paczoskiej-Hauke „Prace poszukiwawcze ofiar komunizmu na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy” – Bydgoszcz, 3 czerwca 2019.

Zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka z dr Alicją Paczoską-Hauke w składzie prowadzi od 2017 r. prace poszukiwawcze na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej. Archeolodzy Biura Poszukiwań i Identyfikacji wraz z grupą wolontariuszy poszukiwali w tym miejscu szczątków osób skazanych na karę śmierci z przyczyn politycznych. W ich wyniku ujawniono i podjęto szczątki kilkunastu członków konspiracji oraz znajdujące się przy nich artefakty, w tym ryngraf oraz guziki wojskowe.

dr Alicja Paczoska-Hauke – pracownik Biura Poszukiwań i Identyfikacji – Oddział w Gdańsku, Delegatura w Bydgoszczy, autorka licznych artykułów i książki poświęconej podziemiu niepodległościowemu działającemu w regionie, przygotowała wystawę „Dla Ciebie, Polsko i dla Twojej chwały. Żołnierze Wyklęci Pomorza i Kujaw”; wraz z zespołem odpowiada za prace poszukiwawcze ofiar terroru komunistycznego pogrzebanych na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej. 

Opcje strony