logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

O trzech Józefach, czyli lekcja historii online

Zachęcamy uczniów do sięgnięcia po materiały edukacyjne IPN poświęcone powrotowi Pomorza do Polski.

W dniu 19 marca przypada dzień św. Józefa, tradycyjnie dedykowany, jako dzień imienin, jednemu z Ojców Niepodległości – Józefowi Piłsudskiemu. Jednak imię to nosił nie tylko Marszałek, ale także bardzo ważni dla Pomorza i Kujaw dwaj inni żołnierze Niepodległej – gen. Haller oraz gen. Dowbor-Muśnicki. Trzech Józefów, którzy tak dobrze zapisali się w naszej historii sprzed stu lat, wspomnieć można m.in., sięgając do materiałów edukacyjnych IPN dostępnych dla wszystkich online.

  • Album i wystawa „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918-1920”;
  • Interaktywna publikacja IPN Gdańsk i Radia Gdańsk „Pomorscy Ojcowie Niepodległości”.

W środku znajdziecie Państwo unikatowe zdjęcia, mapy i grafiki oraz 33 biogramy znanych i mniej znanych Pomorskich Ojców Niepodległości. Każdy, kto się z nimi zapozna, lepiej zrozumie historię własnego regionu w okresie odzyskiwania niepodległości.

Bardzo liczymy na to, że wolny czas pozwoli młodzieży poznać piękną historię Pomorza i Kujaw sprzed dokładnie stu laty. Serdecznie zapraszamy – zachęca prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.

 

Opcje strony