logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Inauguracja Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki w Elblągu – 9 listopada 2016

9 listopada 2016 r. w Elblągu odbyła się uroczystość otwarcia Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki.

Wzięło w niej udział grono znakomitych gości: Prezydent Elbląga Witold Wróblewski, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Jerzy Wilk, senator Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Jerzy Wcisło, przewodniczący elbląskiej „Solidarności” Jan Fiodorowicz i przedstawiciele służb mundurowych. Licznie reprezentowana była młodzież szkolna.

Punktem kulminacyjnym uroczystości było podpisanie porozumienia o współpracy między Dyrektorem Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku prof. Mirosławem Golonem a Dowódcą 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Markiem Sokołowskim. Ideę Przystanku objaśnił w swoim przemówieniu dr Karol Nawrocki, Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Gdańsku, które opiekuje się placówką:

W miastach, w których IPN nie ma oddziału, czy delegatury, otwieramy właśnie Przystanek Historia, który jest łącznikiem mieszkańców z naszym Instytutem. Tworzymy ją w celach naukowych oraz edukacyjnych.

Na pierwsze wydarzenia w elbląskim Przystanku Historia zapraszamy już wkrótce:

  • 1 grudnia na wykład o wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce (Arkadiusz Kazański, IPN Gdańsk),
  • 7 grudnia na promocję książki IPN Mapa terroru. Śladami zbrodni komunistycznych w województwie gdańskim (1944–1956),
  • 20 grudnia na wykład o masakrze grudniowej w 1970 r. (Bartosz Januszewski, IPN Gdańsk)

O terminach dalszych spotkań będziemy informować na stronach internetowych:

Przystanek Historia mieści się w klubie garnizonowym 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu (ul. Mierosławskiego 5).

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony