logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

VI edycja projektu edukacyjnego „Łączka i inne miejsca poszukiwań” - 2022/2023

Rozpoczynamy VI edycję projektu edukacyjnego „Łączka i inne miejsca poszukiwań”. Projekt jest objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Projekt „Łączka i inne miejsca poszukiwań” został przygotowany przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji, Biuro Przystanków Historia oraz Biuro Edukacji Narodowej. Prowadzony jest we współpracy z oddziałami IPN na terenie całej Polski. Zajęcia w ramach Projektu organizują oddziały i delegatury IPN w: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Rzeszowie, Szczecinie i Warszawie.

Do udziału w Projekcie zaproszeni są uczniowie szkół VIII klas podstawowych, szkół ponadpodstawowych (wraz z nauczycielami), harcerze, członkowie organizacji młodzieżowych, krajoznawczych i innych, z pełnoletnimi opiekunami.

Podczas comiesięcznych warsztatów uczestnicy poznają metody wykorzystywane w trakcie poszukiwań miejsc pochówków ofiar represji totalitarnych, a na koniec zajęć biorą udział w warsztatach edukacyjnych i otrzymują zadania do wykonania. Jednym z przykładowych zadań jest wcielenie się w rolę antropologa i próba identyfikacji osoby poszukiwanej. Lekcje odbywają się także w formie warsztatów terenowych np. na warszawskich Powązkach Wojskowych.

Przez kilka miesięcy prowadzone są spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin nauki m.in. archeologami, genetykami, antropologami czy archiwistami. Uczestnicy po zakończonym cyklu całorocznych spotkań przybliżających specyfikę pracy Biura Poszukiwań i Identyfikacji mają za zadanie stworzenie krótkiej, 2-minutowej etiudy filmowej.

Filmy uczestników, które otrzymają najwyższe noty jury zostaną przedstawione na uroczystej gali finałowej w Warszawie. Do tej pory do tej pory uroczystości odbywały się m.in. w Belwederze czy Zamku Królewskim w Warszawie.

Zgłoszenia przyjmują koordynatorzy (lista poniżej) do 31 października 2022 roku.

Regionalne harmonogramy spotkań w ramach projektu edukacyjnego „Łączka i inne miejsca poszukiwań” ustalają wyznaczeni koordynatorzy projektu:

Oddział w Białymstoku: patrycja.sanejko@ipn.gov.pl

Delegatura w Bydgoszczy: kamila.churska@ipn.gov.pl

Oddział w Gdańsku: artur.chomicz@ipn.gov.pl i anna.dymek@ipn.gov.pl

Oddział w Katowicach: marek.lukasik@ipn.gov.pl

Oddział w Łodzi: magdalena.zapolska-downar@ipn.gov.pl

Oddział w Rzeszowie: zenon.fajger@ipn.gov.pl

Oddział w Szczecinie: adam.twardowski@ipn.gov.pl

Oddział w Warszawie: dariusz.galaszewski@ipn.gov.pl

 
Idzie mi o mego syna Tadeusza, [...] który dnia 7 kwietnia 1946 r. został
aresztowany [...]. po aresztowaniu [...] zaginął bez wieści, a wszelkie moje
poszukiwania pozostały bez rezultatu.
[...] mimo upływu 10 lat od chwili ujęcia dotychczas nie dał znaku życia.
Stefania Łabędzka, matka Tadeusza Łabędzkiego, działacza niepodległościowego i żołnierza
Narodowego Zjednoczenia Wojskowego
Zbrodnicze systemy totalitarne nie tylko wymordowały miliony obywateli polskich – dzieci, kobiet i mężczyzn – ale zacierały ślady swych zbrodni poprzez ukrywanie miejsc pochówku ofiar. Skazywało to rodziny na wieloletnie cierpienia wynikające z niemożności ustalenia losów najbliższych i miejsc ich pochówku. IPN od lat próbuje odnaleźć miejsca ukrycia szczątków ofiar niemieckiego nazizmu i komunizmu. Wśród poszukiwanych są nadal bohaterowie zasługujący na szczególną pamięć, jak płk Łukasz Ciepliński, gen. August Nil-Fieldorf czy rtm. Witold Pilecki. W ramach niniejszego projektu chcemy pokazać dramatyczne losy i bohaterskie życiorysy, najnowsze ustalenia nauki, prace specjalistów z różnych dziedzin oraz fascynujące historie poszukiwań w różnych miejscach, których symbolem stała się warszawska „Łączka”.

Opcje strony