logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

III Festiwal Piosenki „O Wolności” – Katowice, 6 kwietnia 2019

Do konkursu zgłosiło się 42 solistów oraz 10 zespołów, łącznie ponad 80 osób, także spoza województwa śląskiego.

6 kwietnia 2019 r. na Scenie w Malarni w Teatrze Śląskim odbył się III Festiwal Piosenki "O Wolności" zorganizowany przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.

Uznany za najlepszego solistę Arkadiusz Solarz wykonał piosenkę pt. „Nie pytaj o Polskę” Grzegorza Ciechowskiego, natomiast wyróżniony pierwszym miejscem zespół Katarzyny Posikaty i Gabrieli Gęborek zaśpiewał „Znów wędrujemy” ze słowami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, do muzyki Grzegorza Turnau.

To wydarzenie, obok wartości artystycznej, jest też ciekawą lekcją historii – mówił dr Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału IPN. — Festiwal z roku na rok cieszy się większą popularnością – zaznaczył Karol Chwastek ze Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

W tym roku do konkursu zgłosiło się 42 solistów oraz 10 zespołów, łącznie ponad 80 osób, także spoza województwa śląskiego.

Wykonawców oceniało jury w składzie: Ryszard Mozgol (Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach), Marek Lyszczyna (Śląskie Centrum Wolności i Solidarności), dr Dominika Leńska (Wydział Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach), Sebastian Płatek (dziennikarz muzyczny, redaktor naczelny portalu NetFan.pl), Wiesław Sławik (aktor filmowy i teatralny).

Celem konkursu, który odbywa się w formie przeglądu muzycznego, jest przypomnienie ważnych dla historii Polski utworów oraz postaci ich twórców. III edycja festiwalu skierowana była do młodzieży w wieku od 14 do 25 lat.

 

 

Miejsce przeglądu: Teatr Śląski, Scena w Malarni, ul. Teatralna 2, Katowice

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony