logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

II Festiwal Piosenki „O Wolności” – Katowice, 21 kwietnia 2018

21 kwietnia 2018 r. w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora ATENEUM odbył się II Festiwal Piosenki „O wolności” zorganizowany przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.

Jury w składzie: Robert Ciupa (dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności), Ryszard Mozgol (naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach), prof. Anna Waluga (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach), Henryk Cierpioł (Polskie Radio Katowice) oraz Mateusz Znaniecki (aktor związany m. in. z Teatrem Śląskim) długo obradowało nad werdyktem. I miejsce w kategorii solistów zdobyła Julia Mika z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia w Bytomiu, która wykonała utwór Grzegorza Ciechowskiego „Nie pytaj o Polskę”. I miejsce w kategorii zespołów zdobył natomiast duet w składzie Marta Sanigórska oraz Martyna Wojnar z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia w Bytomiu, które zaśpiewały „Kołysankę dla Kleopatry” Jacka Kaczmarskiego. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe statuetki, vouchery do studia nagrań oraz nagrody rzeczowe. Dzięki uprzejmości Teatru Śląskiego wśród nagród znalazły się również m. in. bilety na spektakl „Wujek.81. Czarna Ballada”, a także płyty z utworami z przedstawienia.

Jury przyznało również siedem wyróżnień: Piotrowi Woldanowi z VII Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie, Zuzannie Dworakowskiej, Sandrze Misiak z Technikum Lotniczego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach, Magdalenie Rusnarczyk z I Liceum Ogólnokształcącego im. Eugeniusza Romera w Rabce-Zdroju, Dominice Dreszler, Zespołowi Septyma z Gminnego Ośrodka Kultury w Zebrzydowicach, a także Zespołowi Arpegio z Katolickiego Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Kielcach.

Dziękujemy wszystkim wykonawcom i ich opiekunom za udział w naszym Festiwalu Piosenki „O wolności”, a zwycięzcom i wyróżnionym gratulujemy.

Julia Mika zaśpiewała jedną z piosenek z repertuaru Obywatela G.C. „Nie pytaj o Polskę". Zdaniem laureatki to utwór o szerokich możliwościach interpretacyjnych.

Celem festiwalu było pokazanie, jak z twórczością walczono w czasach PRL – wyjaśnia Ryszard Mozgol z katowickiego oddziału IPN. Chodzi zarówno o  twórczość artystów takich jak Kaczmarski czy Gintrowski, którzy nie mieli możliwości oficjalnych występów, jak i artystów głównego nurtu, którzy próbowali pokonać cenzurę.

Poziom był bardzo wysoki, a uczestnicy wykazali się niezwykłą dojrzałością - podkreśla Henryk Cierpioł, dziennikarz muzyczny Polskiego Radia Katowice oraz jeden z jurorów. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe statuetki, vouchery do studia nagrań oraz nagrody rzeczowe. Dzięki uprzejmości Teatru Śląskiego wśród nagród znalazły się również m. in. bilety na spektakl „Wujek.81. Czarna Ballada”, a także płyty z utworami z przedstawienia.

Wyniki festiwalu:

Kategoria  „Solista“

  • I miejsce w kategorii: Julia Mika, „Nie pytaj o Polskę” (wyk. Grzegorz Ciechowski)
  • Wyróżnienia w tej kategorii:

Piotr Woldan, „Nie pytaj o Polskę” (wyk. Grzegorz Ciechowski);

Dominika Dreszler, „Matka Boska Częstochowska” (tekst Jan Lechoń);

Zuzanna Dworakowska, „Biegnę do Ciebie Polsko” (tekst Teresa Boguszewska);

Sandra Misiek, „Mury” (wyk. Jacek Kaczmarski);

Magdalena Rusnarczyk, „Wolność” (wyk. Marek Grechuta).

Kategoria „Zespół“

  • I miejsce w kategorii: Marta Sanigórska, Martyna Wojnar, „Kołysanka dla Kleopatry” (wyk. Jacek Kaczmarski)
  • Wyróżnienia w tej kategorii:

Zespół Septyma „Ojczyzno ma” (słowa i muzyka ks. Karol Dąbrowski);

Zespół ARPEGIO „Kwiaty polskie” (tekst Julian Tuwim, muz. Barbara Barwińska).

 

 

Festiwal – 21 kwietnia 2018 r. godz. 10.30-16.30
Miejsce przeglądu: Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum”
ul. św. Jana 10, Katowice

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony