logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Festiwal Piosenki „O wolności” – Katowice, 21 kwietnia 2017

21 kwietnia 2017 roku w Przestanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika odbył się pierwszy Festiwal Piosenki „O Wolności”, zorganizowany przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.

Ostatecznie w konkursie wzięło udział 25 wykonawców, zarówno zespołów jak i solistów, łącznie ponad 60 osób. Festiwal adresowany był do młodzieży szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz studentów. Ideą wydarzenia, które odbyło się w formie przeglądu muzycznego, było przypomnienie ważnych dla historii Polski utworów oraz postaci ich twórców, którzy słowem i muzyką wyrażali sprzeciw wobec systemu komunistycznego. Wśród wybranych przez uczestników utworów dominowała twórczość tria: Jacek Kaczmarski, Przemysław Gintrowski, Zbigniew Łapiński, jednak pojawiły się też piosenki z repertuarów m.in. zespołów Kult i Turbo, Marka Grechuty, Jana Pietrzaka czy Maryli Rodowicz. Wśród zgłoszonych do konkursu utworów znalazły się także współczesne teksty i kompozycje, które odwołują się do trudnych momentów z historii Polski, poruszając różne aspekty walki o wolność, do jakiej stawał nasz naród na przestrzeni XX wieku.

Poziom wszystkich występów był bardzo wysoki, a jury w składzie: Ryszard Mozgol, naczelnik OBEN IPN Katowice, Robert Ciupa, dyrektor SCWiS, Anna Waluga, prof. Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Dariusz Niebudek, aktor i wokalista, długo debatowało nad werdyktem. Ostatecznie I miejsce w kategorii solistów zdobyła Urszula Szumska z Gimnazjum Katolickiego im. św. Stanisława Kostki w Kielcach, pod opieką pani Barbary Barwińskiej, z utworem „Za wolność, za pokój” z projektu Dariusza Malejonka „Morowe Panny”. I miejsce w kategorii zespołów zdobył Zespół Muzyczno-Teatralny Antyrama z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Bielsku-Białej, pod opieką pani Aleksandry Kluz, z utworem „Powrót” tria J. Kaczmarski, P. Gintrowski, Z. Łapiński. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe statuetki, vouchery do studio nagrań oraz nagrody rzeczowe.

Cztery wyróżnienia jury zdecydowało się przyznać: Amelii Cierpiał ze Szkoły Podstawowej nr 31 w Częstochowie za wykonanie utworu Jana Pietrzak „Taki Kraj”; duetowi: Julia Mika i Marcin Szumal z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia w Bytomiu za wykonanie utworu „Odpowiedź” z repertuaru P. Gintrowskiego; Triu Antyrama z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Bielsku-Białej za wykonanie utworu „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” z repertuaru Maryli Rodowicz oraz Kornelii Kanclerz z Katolickiego Liceum im. św. Stanisława Kostki w Kielcach, za ten sam utwór. Wyróżnieni otrzymali nagrody rzeczowe w postaci instrumentów muzycznych oraz wydawnictw IPN.

Wszyscy uczestnicy odebrali pamiątkowe dyplomy oraz pakiety złożone z wydawnictw IPN i SCWiS.


Dziękujemy wszystkim wykonawcom i ich opiekunom za udział w Festiwalu Piosenki „O wolności”, a zwycięzcom i wyróżnionym gratulujemy.


Fot. Wojciech Kornasiewicz, Zbigniew Gołasz, Aleksandra Korol-Chudy.

 

Opcje strony