logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Recital Barbary Lubos „W tym istnieniu drugim“ z poezją Zofii Książek-Bregułowej – 18 kwietnia 2021 godz. 18.00

Transmisja na kanale YouTube Polskiego Radia Katowice oraz na stronie internetowej Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

18 kwietnia 2021 r. o godz. 18.00 zapraszamy na transmisję internetową niezwykłego recitalu Barbary Lubos „W tym istnieniu drugim“ z poezją Zofii Książek-Bregułowej, żołnierza Powstania Warszawskiego, aktorki i poetki, mieszkanki Katowic i współpracowniczki Polskiego Radia Katowice. Planowo wydarzenie miało towarzyszyć finałowym przesłuchaniom V Festiwalu Piosenki "O wolności", organizowanym przez oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, które odbyć się miały na scenie Teatru Śląskiego - Scena w Malarni 17 kwietnia. Ze względu na sytuację epidemiologiczną i wprowadzone obostrzenia wydarzenie zostało przesunięte na wrzesień. Organizatorzy nie zrezygnowali jednak z organizacji koncertu, który odbędzie się w zaplanowanym terminie, niestety bez udziału publiczności w sali koncertowej.

Na historię Zofii Książek-Bregułowej składają się trzy opowieści, a każda z nich jest bardziej niezwykła od poprzedniej. To potrójna opowieść o miłości, która swoje rozwinięcie znajdowała w rozmaitych przestrzeniach życia artystki. Miłość do Ojczyzny sprawiła, że Zofia Książek-Bregułowa bez zawahania, z narażeniem życia, ruszyła do walki w Powstaniu Warszawskim, podczas którego straciła wzrok. To także miłość do męża, którego nazywała swoim Aniołem Stróżem i z którego przedwczesną śmiercią nigdy się nie pogodziła. To wreszcie miłość do teatru – niespełnionego marzenia, na drodze do którego stanęło wcześniejsze poświęcenie. Tym, co spaja wszystkie trzy opowieści, i co przyniosło Zofii Książek-Bregułowej wyzwolenie, jest poezja, która przyszła do niej wraz z „widzeniem pozazmysłowym” po całkowitej utracie wzroku. Trudno nam to sobie wyobrazić, jednak artystka wyszła z ciemności poprzez kolory, barwną poświatę, którą odczuwała w otaczającym ją świecie. Takie doświadczenie pojawia się wśród osób ociemniałych raz na sto tysięcy przypadków.

Zapraszamy na recital poświęcony pamięci Zofii Książek-Bregułowej, który pozwoli nam stać się na chwilę świadkami dramatycznych, a jednocześnie fascynujących zmagań o sens ludzkiego cierpienia i o prawo do nadziei. Utwory, które wykona Barbara Lubos, prywatnie przyjaciółka artystki, powstały w oparciu o poezję bohaterki wieczoru.

„W tym istnieniu drugim“ to koncert piosenek do wierszy Zofii Książek-Bregułowej.

Muzykę napisali: Dariusz Budkiewicz, Barbara Lubos

Aranżacja muzyczna: Dariusz Budkiewicz

Występują:

Barbara Lubos – śpiew

Dariusz Budkiewicz – bass, elektronika

Adam Snopek – fortepian

Michał Dziewiński – perkusja

Jarosław Spałek – kornet, trąbka

 

Zofia Książek –Bregułowa

Żołnierz Powstania Warszawskiego, aktorka i poetka. Urodziła się 14 marca 1920 roku w Kielcach, a wybuch II wojny światowej zastał ją podczas przygotowań do wymarzonych studiów aktorskich w Warszawie. Pomimo przeciwności losu w listopadzie 1939 roku rozpoczęła studia w ramach tajnych kompletów Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej w Warszawie. Uczyła się u największych gwiazd polskiej sceny, takich jak Stefan Jaracz, Jan Kreczmar czy Stanisław Daszyński. Jej kolegą ze studiów był między innymi Andrzej Łapicki. Studia ukończyła z doskonałym wynikiem w czerwcu 1944 roku, ale wbrew namowom części swoich nauczycieli, w sierpniu wybiera zamiast sceny Powstanie Warszawskie. „Nie mogę nie być w powstaniu!” – miała krzyczeć do powstrzymującego ją profesora Daszyńskiego.

Do 5 września działa jako łączniczka pod pseudonimem „Żaneta-Zośka” w zgrupowaniu AK „Krybar”. Tego dnia w pobliżu gmachu PKO przy ul. Świętokrzyskiej, gdzie pomagała rannym kolegom, wybucha pocisk artyleryjski. Zostaje ciężko ranna i traci wzrok. Po upadku Powstania trafia do dwóch jenieckich obozów w Niemczech skąd zostaje wyzwolona w kwietniu 1945 roku przez żołnierzy II Pułku I Polskiej Dywizji Pancernej generała Maczka.

Trafia do Edynburga, gdzie w szpitalu im. Ignacego Jana Paderewskiego przechodzi trzykrotnie operację wzroku i odzyskuje 2% widzenia. W latach 1946–47 studiuje aktorstwo na Royal Academy of Dramatic Art w Londynie, po czym wraca do Polski, gdzie otrzymuje angaż w Teatrze Ziemi Opolskiej a od roku 1951 rozpoczyna pracę w Teatrze Śląskim w Katowicach. W tym czasie współpracuje z Polskim Radiem Katowice, dla którego tworzy audycje poetyckie, a także wciela się w wielkie aktorskie role – Antygonę, Ofelię czy Fedrę. Daje też wiele koncertów żywego słowa dla młodzieży szkolnej, popularyzując poezję na estradzie i w radiu.

Pod koniec lat 70. zaczyna pisać poezję, którą tworzy do końca życia. W 1985 roku w wyniku wypadku ponownie traci wzrok. W swoich wierszach artystka porusza między innymi temat widzenia poza zmysłowego, odbierając świat poprzez poświatę kolorów, takie doświadczenia pojawia się wśród osób ociemniałych raz na sto tysięcy przypadków.

Zofia Książek Bregułowa została za swoje bohaterskie zasługi odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Warszawskim Krzyżem Powstańczym. Była członkiem Związku Ociemniałych Żołnierzy Rzeczypospolitej Polskiej, Światowego Związku Żołnierzy AK oraz St’Dunstan's – brytyjskiego stowarzyszenia ociemniałych w służbie wojskowej.

Otrzymała również tytuł Weterana Walk o Wolność i Niepodległość, a w 2010 roku została patronką Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej.

Umiera w 2014 roku w Katowicach.

Organizatorami wydarzenia są Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Polskie Radio Katowice.

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony