logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Preeliminacje VI Festiwalu Piosenki "O wolności" - Katowice, 30 marca 2022

W dniu 30 marca 2022 r. w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN im. Henryka Sławika w Katowicach odbyły się preeliminacje VI Festiwalu Piosenki „O wolności”.

Do udziału w wydarzeniu wpłynęło 59 zgłoszeń z całej Polski. Wśród uczestników przeważali soliści, 4 zgłoszenia wysłane zostały przez zespoły. W trakcie obrad jury wybrało 34 uczestników (po 17 w kategorii wiekowej młodszej od 10 do 15 lat i starszej od 16 do 24 lat, zarówno solistów, jak i zespoły), którzy spotkają się w finale w Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego – Scena w Malarni. O wynikach preeliminacji wszyscy zostaną powiadomieni drogą mailową na adres podany w zgłoszeniu.

Podstawą do wytypowania finalistów były przesłane wraz z kartą zgłoszenia nagrania utworów. W czasie zamkniętych obrad komisja konkursowa oceniała występ biorąc pod uwagę dobór repertuaru, autorską aranżację i interpretację oraz technikę wokalną. Przypominamy, że ideą festiwalu jest prezentacja piosenki, której tematyka musi wiązać się z wolnością. W tej edycji dodatkowo regulamin wprowadził ograniczenia czasu powstania utworu do lat 1945-1990.

Finał VI Festiwalu Piosenki „O wolności” odbędzie się 23 kwietnia 2022 r.

Konkurs organizowany jest od 2017 roku przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 24 lat z terenu całego kraju. Od 2020 r. wydarzenie organizowane jest dwuetapowo obejmując preeliminacje (online) oraz finał (występ na scenie przed komisją konkursową). Pierwszy Festiwal odbył się w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika. Uczestnicy drugiej edycji prezentowali się na scenie Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach. Od 2019 r. finał odbywa się na scenie Teatru Śląskiego – Scena w Malarni.

 

 

W VI edycji wydarzenia w jury zasiadają:

  • Karo Przewłoka - wokalistka, skrzypaczka. Śpiewa przede wszystkim białym głosem. Uczyła się m.in. u Jurija Pastuszenki, Witka Kozłowskiego, Viktorii Hanah, Weroniki Grozdew-Kołacińskiej. Śpiewa w zespole Krzikopa, z którym nagrała dwie płyty. Reprezentowała Polskę na Olimpiadzie Kulturalnej zorganizowanej przy Olimpiadzie Zimowej w Korei Południowej. Laureatka konkursu Nowa Tradycja organizowanego przez Polskie Radio oraz Festivalu Andrea Parodi w Cagliari za najlepszą interpretację pieśni. Na co dzień gra i śpiewa w założonej przez siebie Kapeli Dejcie Pozór grającej w nurcie in crudo pieśni śląskie
  • Sebastian Płatek – dziennikarz muzyczny, menager, songwriter, redaktor naczelny portalu netfan.pl i założyciel labelu wydawniczego Kids & Teens Records
  • Barbara Lubos-Święs – aktorka filmowa i teatralna. Absolwentka Wydziału Aktorskiego i Pantomimicznego PWST we Wrocławiu. Pracowała w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Od roku 2005 jest aktorką Teatru Śląskiego w Katowicach, współpracuje z Teatrem Korez w Katowicach. Laureatka licznych nagród artystycznych, w tym XVI Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 1995 roku. Współtworzyła recital "Świat w obłokach", w którym śpiewała piosenki Jacka Kaczmarskiego, Agnieszki Osieckiej, Marka Grechuty. 

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło TVP 3 Katowice, Polskie Radio Katowice, Radio eM i Gość Niedzielny oraz netfant.pl - Internetowy Serwis Muzyczny.

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony