logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Finał VI Festiwalu Piosenki "O wolności" - Katowice, 23 kwietnia 2022 r.

Finał VI Festiwalu Piosenki "O wolności" odbył się 23 kwietnia 2022 r. w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego – Scena w Malarni, przy ul. Teatralnej 2 w Katowicach. Jego organizatorami byli katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.

W finale wzięli udział młodzi wokaliści wyłonieni przez komisję konkursową w trakcie preeliminacji, przeprowadzonych online 17 marca 2022 r. na podstawie nadesłanych nagrań wykonań zgłoszonych do konkursu utworów. Do udziału w tym wydarzeniu wpłynęło łącznie 59 zgłoszeń z całej Polski. Wśród uczestników przeważali soliści, 4 zgłoszenia wysłane zostały przez zespoły. W trakcie preeliminacji jury wybrało 34 uczestników (po 17 w kategorii wiekowej młodszej od 10 do 15 lat i starszej od 16 do 24 lat, zarówno solistów, jak i zespoły), którzy otrzymali zaproszenie na finał do Katowic.

 

 

Wyniki finału VI Festiwalu Piosenki "O wolności"

Laureaci w kategorii wiekowej młodszej:

 • 1 miejsce – Oliwia Stefanowska (Lubin) – „Nie pytaj o Polskę" Obywatela GC
 • 2 miejsce – Antonina Piotrowska (Rzeszów) – „Żyj mój świecie" Maryli Rodowicz
 • 3 miejsce – Rozalia Piątkowska (Zbiersk) – „Życia mała garść" Krzysztofa Krawczyka

Wyróżnienia: 

 • Klaudia Kiczor (Bilcza) – „Żołnierzu - panienko" Józefa Nowaka
 • Michał Kowalczyk (Chojnów) – „Taki kraj" Jana Pietrzaka

 

 

 

Laureaci w kategorii wiekowej starszej:

 • I miejsce – Aleksandra Stawarz (Rzeszów) – „Powrót" Przemysława Gintrowskiego
 • II miejsce – Magdalena Rusnarczyk (Kasina Wielka) – „Nim wstanie dzień" Edmunda Fettinga
 • III miejsce – Zuzanna Złotnicka (Pitawa Dolna) – „Żołnierzu - panienko" Józefa Nowaka

Wyróżnienia:

 • Kacper Przybylski (Częstochowa) – „Nadzieja" Jana Pietrzaka
 • zespół Five O’Clock (Ruda Śląska) – „Przeżyj to sam" Lombardu

 

 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za obecność oraz gratulujemy występów!

Festiwal piosenki „O wolności” organizowany jest od 2017 r. Skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 24 lat z terenu całego kraju. Od 2020 r. wydarzenie organizowane jest dwuetapowo obejmując preeliminacje (online) oraz finał (występ na scenie przed komisją konkursową). Pierwszy festiwal odbył się w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika. Uczestnicy drugiej edycji prezentowali się na scenie Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach. Od 2019 r. finał odbywa się na gościnnej scenie Teatru Śląskiego – Scena w Malarni.

W szóstej edycji festiwalu w jury zasiedli:

 • Karo Przewłoka - wokalistka, skrzypaczka. Śpiewa przede wszystkim białym głosem. Uczyła się m.in. u Jurija Pastuszenki, Witka Kozłowskiego, Viktorii Hanah, Weroniki Grozdew-Kołacińskiej. Śpiewa w zespole Krzikopa, z którym nagrała dwie płyty. Reprezentowała Polskę na Olimpiadzie Kulturalnej zorganizowanej przy Olimpiadzie Zimowej w Korei Południowej. Laureatka konkursu Nowa Tradycja organizowanego przez Polskie Radio oraz Festivalu Andrea Parodi w Cagliari za najlepszą interpretację pieśni. Na co dzień gra i śpiewa w założonej przez siebie Kapeli Dejcie Pozór grającej w nurcie in crudo pieśni śląskie
 • Barbara Lubos – aktorka filmowa i teatralna. Absolwentka Wydziału Aktorskiego i Pantomimicznego PWST we Wrocławiu. Pracowała w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Od roku 2005 jest aktorką Teatru Śląskiego w Katowicach, współpracuje z Teatrem Korez w Katowicach. Laureatka licznych nagród artystycznych, w tym XVI Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 1995 roku. Współtworzyła recital "Świat w obłokach", w którym śpiewała piosenki Jacka Kaczmarskiego, Agnieszki Osieckiej, Marka Grechuty.
 • Sebastian Płatek – dziennikarz muzyczny, menager, songwriter, redaktor naczelny portalu netfan.pl i założyciel labelu wydawniczego Kids & Teens Records

Patronat medialny nad wydarzeniem: TVP 3 Katowice, Polskie Radio Katowice, Radio eM i Gość Niedzielny oraz netfant.pl - Internetowy Serwis Muzyczny.

Opcje strony