logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Preeliminacje VII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki o Wolności - Katowice, 24 marca 2023

Preeliminacje do finału VII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki o Wolności odbyły się 24 marca 2023 r. w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.

Jury w składzie Karo Przewłoka, Martyna Kubiak i Sebastian Płatek, przy udziale koordynatorów konkursu z Oddziału IPN w Katowicach oraz Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, wybrało finalistów, którzy otrzymali zaproszenie do Katowic do występu na Scenie w Malarii w Teatrze Śląskim. Finał odbędzie się 22 kwietnia 2023 r. Komisja konkursowa dokonała wyboru na podstawie nadesłanych przez uczestników zgłoszeń, zawierających nagrania wykonań wraz z uzasadnieniem wyboru repertuaru. Jury oceniało występy biorąc pod uwagę dobór utworu, autorską aranżację i interpretację oraz technikę wokalną (Regulamin, §3, p. 4).

Do udziału w konkursie napłynęło 170 zgłoszeń z całej Polski. 100 zgłoszeń wysłali uczestnicy zakwalifikowani do młodszej kategorii wiekowej 10-15 lat, 70 – dotyczyło kategorii starszej 16-24 lata. Wśród uczestników przeważali solistki i soliści (156 osoby). 14 zgłoszeń napłynęło od zespołów (58 osób). Łącznie do udziału w wydarzeniu zgłosiło się 214 uczestników. Do finału VII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki o Wolności zakwalifikowało się 30 uczestników, po 15 w kategorii młodszej i starszej. W młodszej kategorii znalazło się 14 solistek i solistów oraz jeden zespół. W gronie starszych finalistów zaśpiewa 12 solistek i solistów oraz trzy zespoły. W czasie finału na scenie zaprezentuje się łącznie 42 młodych artystów. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Wszyscy uczestnicy otrzymali maila z informacją o kwalifikacji bądź jej braku na adres podany w zgłoszeniu. Prosimy o dokładne sprawdzenie skrzynek.

Wraz z rozwojem środowisk opozycyjnych w Polsce po II wojnie światowej, muzyka i poezja stały się jedną z metod walki z systemem komunistycznym. Pieśni, tworzone na przełomie lat 70. i 80. XX w., poza oficjalnym nurtem, śpiewane przez środowiska skupione wokół opozycji, opowiadały o wartościach uniwersalnych, o pragnieniu wolności i niepodległości, o zakazanej historii. Wzmacniały ducha, integrowały wokół idei, towarzyszyły strajkującym robotnikom, a ich twórcy tacy jak Jacek Kaczmarski czy Przemysław Gintrowski stali się bardami opozycji. W latach 80 XX w. porywały swoją charyzmą zespoły niezależnej sceny rockowej. Wśród nich były m.in. Republika, Maanam, Perfect, Kult, do dziś tworzące kanon polskiej muzyki. Ich utwory walczyły z cenzurą, w zawoalowany sposób opowiadając o siermiężnej rzeczywistości i opresyjnym życiu w realiach PRL, atakując panujący w Polsce system władzy. Celem Festiwalu jej przypomnienie tych ważnych dla historii Polski piosenek oraz postaci ich twórców.

Zgodnie z Regulaminem VII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki o Wolności do preeliminacji można było zgłosić utwór muzyczny artysty z polskiej sceny muzycznej, którego treść inspirowana jest najnowszą historią Polski po II wojnie światowej, powstały po 1945 r. i którego przesłaniem jest pragnienie wolności i niepodległości (Regulamin, §1, art. 6). W przypadku utworów muzycznych powstałych po II wojnie światowej do słów wierszy poetów sprzed 1945 r. lub utworów o tematyce nawiązującej do II wojny światowej o zakwalifikowaniu uczestnika decydowali organizatorzy w porozumieniu z jury, uwzględniając uzasadnienie wyboru utworu podane przez uczestnika oraz okoliczności i kontekst powstania piosenki.

Organizatorami Festiwalu są Oddział Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Już od pierwszej edycji Festiwalu, która odbyła się w 2017 r., w projekcie biorą udział uczestnicy z terenu całego kraju. Od 2020 r. wydarzenie organizowane jest dwuetapowo: preeliminacje (przeprowadzane online, na podstawie przesłanych zgłoszeń, mające na celu wyłonienie finalistów) oraz finał (występ na scenie przed komisją konkursową). Pierwszy Festiwal odbył się w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika. Uczestnicy drugiej edycji prezentowali się na scenie Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach. Od 2019 r. finał odbywa się na scenie Teatru Śląskiego – Scena w Malarni.

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony