logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Finał VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki o Wolności – Katowice, 20 kwietnia 2024

W sobotę 20 kwietnia 2024 r. w Studiu Koncertowym Radia Katowice odbył się finał VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki o Wolności. Organizatorami wydarzenia był Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Partnerem edycji było Radio Katowice.

Do udziału w VIII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki o Wolności zgłosiło się ponad 210 uczestników – wokalistki oraz wokaliści z całej Polski. Na podstawie przeprowadzonych przez jury eliminacji zaproszenie na przesłuchanie finałowe otrzymało 30 osób, po piętnaście w kategorii młodszej 10-15 lat i starszej 16-24 lat. Artystów, którzy pojawili się wraz z przyjaciółmi, rodzinami i opiekunami w Katowicach, przywitali dyrektorzy obu instytucji dr Andrzej Sznajder z IPN i Robert Ciupa ze ŚCWiS, a także w imieniu Radia Katowice, które było partnerem tej edycji konkursu, dziennikarz muzyczny stacji Bartek Gruchlik. Podczas ponad trzygodzinnego koncertu Studio Koncertowe przy ul. Stanisława Ligonia rozbrzmiewało utworami, które przed laty dawały ludziom w Polsce nadzieję. Ich twórcy słowem i śpiewem walczyli z systemem komunistycznym, często strzelając przysłowiowego pstryczka w noc cenzorom. Wykonywane utwory pochodziły zarówno z repertuaru autorów związanych z nurtem opozycyjnym w okresie PRL, jak też wykonawców z lat 80. i pocz. 90. XX w. Podczas finału VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki o Wolności w Studio Koncertowym Radia Katowice mogliśmy usłyszeć słynne „Mury” Jacka Kaczmarskiego, „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena”, „Wolność” Marka Grechuty, „Psalm stojących w kolejce” Krystyny Prońko, „Nim stanie dzień” Edmunda Fettinga z filmu „Prawo i pięść”, „Krakowski spleen” Maanamu, „Nie pytaj o Polskę” Obywatela G.C., „Szklaną pogodę” Lombardu czy „Powrót” Przemysława Gintrowskiego. W tym roku szczególną popularnością cieszył się również utwór z repertuaru Wojciecha Młynarskiego „Jeszcze w zielone gramy”.

Wyniki VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki o Wolności :

Zwycięzcy w kategorii młodszej:

  1. Kornelia Czerwiec (Kraków) „Jaskółka uwięziona” Stana Borysa
  2. Michał Kowalczyk (Chojnów), „Wieża radości, wieża samotności” Sztywnego palu Azji
  3. Jaromir Janicki (Staszów), „Mury” Jacka Kaczmarskiego

wyróżnienia:

Konrad Jastrzemski (Starogard Gdański), „Róbmy swoje” Wojciecha Młynarskiego

Martyna Nowakowska (Świętochłowice), „Jeszcze w zielone gramy” Wojciecha Młynarskiego

Zwycięzcy kategorii starszej:

  1. Dobrosława Wielgosz (Kotlin w Wielkopolsce), „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena
  2. Kacper Przybylski (Częstochowa), „Powrót” Przemysława Gintrowskiego
  3. Kinga Kasprzyk (Klucze), „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” Maryli Rodowicz

wyróżnienia:

Oliwia Stefanowska (Lubin), „Nim wstanie dzień” Edmunda Fettinga

Paulina Kostka (Katowice), „Nim wstanie dzień” Edmunda Fettinga

Gratulujemy!

Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród laureatki pierwszych miejsc wykonały ponownie swoje utwory przed zgromadzoną publicznością. Festiwal w krótkich przemówieniach podsumowali w imieniu organizatorów: Ryszard Mozgol naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, Bartek Gruchlik z Radia Katowice i Karol Chwastek ze ŚCWiS.

Tegoroczna edycja Festiwalu odbyła się w odświeżonej formule. Zgodnie z nowym regulaminem przyjmowano tylko zgłoszenia od wokalistek i wokalistów. Nie brano pod uwagę zespołów. Uczestnicy mieli do dyspozycji listę proponowanych utworów, których treść była zgodna z ideą festiwalu. Organizatorzy pozostawali wykonawcom możliwość wyboru piosenki spoza listy jeśli utwór odpowiadał wytycznym regulaminu. Preeliminacje przeprowadzono online na podstawie przesłanych nagrań.

W jury konkursowym zasiedli:

  • Martyna Kubiak – wokalistka, liderka zespołu Ranne Ptaszki, autorka piosenek, pedagog. Akademickie wykształcenie z wokalistyki jazzowej łączy z intuicyjnym podejściem do zdrowego śpiewania oraz terapeutycznym wypływem śpiewu na ciało i umysł. W tworzeniu piosenek znalazła sposób na swoją wybujałą emocjonalność, a w ich śpiewaniu odnajduje szansę na regulowanie tendencji do napięć w ciele. Swoje artystyczne ambicje realizuje głownie w autorskich projektach, ale również we współpracy z takimi artystami jak Mateusz Trembaczowski – Mattenia, Gabriela Blacha – Wesoły Wędrownik, Karol Pyka. W 2016 roku zdobyła Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Jazzowym Dla Muzyków Śpiewających – Voicingers w Żorach, podpisując tym samym kontrakt płytowy ze słowacką wytwórnią Hevhetia.
  • Sebastian Płatek – przewodniczący komisji konkursowej Festiwalu. Dziennikarz muzyczny, menager, songwriter, redaktor naczelny portali netfan.pl i netfankids.pl, założyciel labelu wydawniczego Kids & Teens Records. 
  • Bartłomiej Gruchlik – dziennikarz muzyczny i prezenter Radia Katowice. Odpowiada za programowanie muzyki, prowadzi poranny program oraz Listę Przebojów.

Patroni Medialni: TVP3 Katowice, Dziennik Zachodni, naszemiasto.pl, NetFan.pl

Opcje strony