logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Wyjazd finalistów i opiekunów V Ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy więźniarek KL Ravensbrück“ do Niemiec, 14-17 czerwca 2019 r.

W dniach 14 - 17 czerwca 2019 r. finaliści V ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück“ wraz z opiekunami odwiedzili Miejsce Pamięci i Przestrogi Ravensbrück.

Wizyta rozpoczęła się wieczornym piątkowym spotkaniem przy Tottengangu – miejscu rozstrzelania Polek, oraz przy jeziorze, do którego wrzucano prochy Więźniarek - krótkim wprowadzeniem i wspólną modlitwą.

W sobotę, 15 czerwca, uczestnicy wyjazdu poznali historię obozu Ravensbrück. Zwiedzili budynek komendantury i znajdującą się w nim wystawę stałą, dom komendanta oraz teren obozu koncentracyjnego, szwalni, miejsce straceń i krematorium. Złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscach szczególnie ważnych dla wszystkich Polaków, m.in. pod tablicą upamiętniającą 40 000 Polek, które znalazły się w Ravensbrück.
Niedziela rozpoczęła się od wyjazdu do Berlina. Po mszy świętej w bazylice Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie rozpoczęło się zwiedzanie miasta. Dzięki Pawłowi Woźniakowi, pasjonatowi historii i wieloletniemu mieszkańcowi miasta, uczestnicy wyjazdu mieli okazję zobaczyć najważniejsze miejsca, m.in. Więzienie Plötzensee – miejsce straceń wielu Polaków, Muzeum - Topografia Terroru zlokalizowane w miejscu budynków, które w czasie nazistowskich Niemiec od 1933 do 1945 były siedzibami głównymi Gestapo i SS, Reichstag i Bramę Brandenburską oraz Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Po powrocie grupa odwiedziła cmentarz w Fürstenbergu, gdzie zapalone zostały znicze przy mogiłach zamordowanych Polek – więźniarek obozu Ravensbrück. Uczestnicy dowiedzieli się także o prowadzonych pracach badawczych i ekshumacyjnych na terenie tego cmentarza.
Wyjazd był czasem niezwykłej, żywej lekcji historii, czasem zadumy i refleksji, czasem wzruszeń i ogromnych emocji. Był także czasem spędzonych wspólnie chwil w gronie nowych przyjaciół i znajomych. Wieczorne śpiewy przy dźwiękach gitary po raz kolejny stały się mostem pokoleń – młodzież wraz z opiekunami głośno śpiewała piosenki harcerskie, legionowe, patriotyczne , czy szanty, a "Czerwone maki", "Warszawiankę" można było usłyszeć z daleka. Po raz pierwszy organizatorzy przygotowali dla uczestników kino letnie – wieczorne oglądanie filmów pod gołym niebem. Wyświetlono krótkie dokumenty z serii „Kobiety Ravensbrück” – „Pod Zegarem”, „W obozie”, Mury”, „Króliki”.

 

 

 

 
 

 

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony