logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Gala finałowa IV ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück" – Ruda Śląska, 12 kwietnia 2018

Laureatkami konkursu zostały Julia Łamacz z Sosnowca i Ludwika Gołaszewska-Siwiak z Opola

26 finalistów rywalizowało o zwycięstwo w IV Ogólnopolskim Konkursie „W Kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück“. W półfinałowych przesłuchaniach udział wzięło ponad 300 uczniów. Gala finałowa odbyła się 12 kwietnia (czwartek) w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej (ul. Niedurnego 69). O godz. 10.30 w tamtejszej galerii „Fryna” dziennikarze spotkali się z gośćmi honorowymi gali – byłymi więźniarkami obozów Ravensbrück, Auschwitz i w Potulicach, m.in. dr Wandą Półtawską, Marią Lelonek, Kamilą Sycz, Ireną Cyrankiewicz oraz Zdzisławą Włodarczyk.

Konkurs odbywa się w kwietniu - miesiącu pamięci narodowej o więźniarkach obozu KL Ravensbrück. Skierowany jest do uczniów klas VII szkół podstawowych, klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Przesłuchania zorganizowano w oddziałach IPN w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku, Łodzi, Kielcach, Lublinie, Katowicach, Wrocławiu, Rzeszowie, Bydgoszczy  i Białymstoku.

Tematyka jest bardzo trudna, ale mimo to z roku na rok na eliminacje wojewódzkie zgłasza się coraz więcej chętnych. W zeszłym roku były to 204 osoby, a w tym już 318 -  mówi Anna Krzysteczko, zastępca prezydenta miasta Ruda Śląska.  – Biorąc udział w konkursie uczniowie mierzą się z literaturą faktu. W Miejskim Centrum Kultury spotkają się cztery pokolenia, tworzymy most pamięci  - mówi Maria Lorens pomysłodawca konkursu, córka śp więźniarki KL Ravensbrück Katarzyny Matei.

Finaliści przyjechali do Katowic w środę, 11 kwietnia. W Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. H. Sławika uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez historyka IPN oraz Stowarzyszenie Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Ravensbrück.

Podczas gali finaliści zaprezentowali wiersze lub fragmenty prozy obozowej. Na zakończenie uczestnicy wydarzenia wysłuchali wykładu dr Wandy Półtawskiej, byłej więźniarki obozu w Ravensbrück, na której dokonywano operacji pseudomedycznych. Dr Półtawska była świadkiem w Procesie Norymberskim.

Nagrodą dla wszystkich finalistów oraz ich nauczycieli był wspólny wyjazd do Niemiec - Miejsca Pamięci KL Ravensbrück oraz Berlina w dniach 18-21 maja 2018 r.

W gali finałowej wzięli udział m.in.: Barbara Oratowska - kustosz Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem“ w Lublinie, Elżbieta Seferowicz - córka poetki obozowej Marii Rutkowskiej-Kurcyusz, Michał Neumann – syn śp. więźniarki, sławnej malarki Marii Hiszpańskiej-Neumann, prof. Elżbieta Kuta, prezes Stowarzyszenia Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Ravensbrück, kapelan Stowarzyszenia ks. dr Robert Ogrodnik.

Gali towarzyszyła prezentacja wystawy „I trzeba było żyć… Losy kobiet z KL Ravensbrück“. Ekspozycja powstała w Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem“ (Oddział Muzeum Lubelskiego) i w wersji pierwotnej ukazywała losy więźniarek pochodzących z Lublina i Warszawy. Została rozszerzona o wątek więźniarek z terenu obecnego województwa śląskiego, przygotowany przez katowicki oddział IPN. Wystawa przybliża historię największego w III Rzeszy obozu koncentracyjnego dla kobiet. Pokazuje również, jak kilkunastoletnie dziewczyny walczyły o godność i wartości w realiach KL Ravensbrück. Twórcy ekspozycji zdecydowali się zaprezentować współczesne wizerunki więźniarek – a nie zdjęcia z lat młodości – by pokazać, jak doświadczenia obozowe wpłynęły na życie kobiet.  Również w holu MCK-u dla każdego z gości przygotowany będzie egzemplarz biuletynu, wydanego przez katowicki oddział IPN, zatytułowany "Most między pokoleniami". Wydawnictwo jest swego rodzaju ewaluacją ubiegłorocznej edycji konkursu i zawiera m.in. relację z wyjazdu finalistów do Ravensbrück oraz ich wiersze i przemyślenia.

Organizatorami konkursu są Instytut Pamięci Narodowej, Miasto Ruda Śląska oraz Stowarzyszenie Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbruck. Przedsięwzięcie objęte jest honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

Organizatorów wspierają: Ośrodek dla Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa w Rudzie Śląskiej oraz pomysłodawca konkursu Maria Lorens, córka byłej więźniarki KL Ravensbrück.

 

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony