logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Szkolenia dla uczestników VI Turnieju Debat Historycznych - 25 i 26 marca 2021

Po raz pierwszy na platformie Zoom odbyło się szkolenie dla uczestników VI Turnieju Debat Historycznych, w których uczestniczyło 42 uczniów szkół ponadpodstawowych z województwa śląskiego.

Szkolenie prowadził pan Jakub Kozłowski wiceprezes Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców. W pierwszym dniu szkolenia młodzież zapoznała się z zasadami debaty oksfordzkiej, a następnie podczas zajęć praktycznych w dwuosobowych zespołach ćwiczyła wystąpienia do podanej tezy. Drugi dzień szkoleń miał charakter warsztatowy, podczas których uczestnicy zapoznali się z zasadami tworzenia linii argumentacyjnej w debatach historycznych, z rodzajami i zasadami budowy argumentów i kontrargumentów oraz ich wykorzystaniem z perspektywy opozycji oraz propozycji.

W tegorocznej VI edycji  Turnieju Debat Historycznych weźmie udział 9 drużyn reprezentujących następujące szkoły:

  • I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Będzinie
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej (dwie drużyny)
  • IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica w Sosnowcu
  • II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Sosnowcu (dwie drużyny)
  • Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. ks. Jana Twardowskiego w Zabrzu
  • II Liceum Ogólnokształcące im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej
  • Technikum TEB Edukacja w Tychach

Turniej Debat Historycznych odbędzie się 29 kwietnia 2021 roku na platformie Zoom. Etap eliminacyjny, podczas którego dziewięć drużyn będzie rywalizować w trzech grupach, wyłoni cztery najlepsze drużyny  półfinałów. Pod koniec maja 2021 roku na platformie Zoom odbędzie się półfinał i finał regionalny, który wyłoni zwycięską drużynę. Najlepsi debatanci  wezmą udział w finale ogólnopolskim, który odbędzie się we wrześniu 2021 roku w Warszawie. 

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony