logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Znaczek upamiętniający 80. rocznicę bitwy o Monte Cassino

Przypinka jest kolejnym znaczkiem upamiętniającym najważniejsze wydarzenia historyczne, przygotowanym przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

Jesienią 1943 r., aby uniemożliwić aliantom wejście do III Rzeszy od południa Europy, Niemcy rozpoczęli budowę linii umocnień na Półwyspie Apenińskim. Najważniejszą z nich była Linia Gustawa, a jednym z kluczowych jej punktów masyw Monte Cassino. Na szczycie wzgórza znajdowało się benedyktyńskie opactwo – perła sztuki i architektury średniowiecznej, a u podnóży miasteczko Cassino, przez które wiodła droga na Rzym.

Walki o przełamanie Linii Gustawa w tym miejscu trwały już od stycznia 1944 r. Złożyły się na nie łącznie cztery bitwy, stoczone do maja 1944 r. W marcu zdecydowano o wykorzystaniu w nich 2 Korpusu Polskiego. Jego dowódca, gen. Władysław Anders, wybrał dla swoich żołnierzy najtrudniejsze zadanie – zdobycie wzgórza. Czwarta bitwa o Monte Cassino, w której wzięły udział Polskie Siły Zbrojne, rozpoczęła się w nocy z 11 na 12 maja 1944 r. Sukces Polakom przyniosło jednak dopiero drugie natarcie. Przed południem 18 maja patrol 12. Pułku Ułanów Podolskich zatknął na ruinach opuszczonego przez Niemców klasztoru polską flagę. Walki w rejonie Monte Cassino uznawane są za jedną z najkrwawszych i najcięższych bitew II wojny światowej. Dla Polaków jej symbolem stały się kwiaty, kwitnące w czasie walk na zboczach wzgórza, od wspomnienia których zaczynają się słowa pieśni Czerwone maki na Monte Cassino”.

Przypinka została wydana z okazji 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Umieszczono na niej charakterystyczne elementy, które w pamięci społecznej stały się symbolem tej bitwy: czerwone maki oraz powiewającą z ruin klasztoru flagę. Towarzyszy jej kartonik, na którym umieszczono tekst objaśniający kontekst wydania znaczka.

Akcja upowszechniania znaczka odbędzie się dokładnie w te dni, w które przypada 80. rocznica walk Polaków pod Monte Cassino. Od 13 do 17 maja 2024 r. bezpłatną przypinkę będzie można otrzymać w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach przy ul. św. Jana 10 od 8.00 do 15.00 oraz w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN im. Gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie przy al. Najświętszej Maryi Panny 52. Liczba znaczków jest ograniczona i będą one wydawane do chwili wyczerpania się nakładu (200 sztuk w Katowicach, 100 sztuk w Częstochowie)

Projekt znaczka oraz kartonika: Aleksandra Korol-Chudy

Opcje strony