logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Wykorzystanie debaty oksfordzkiej w edukacji historycznej - warsztaty dla nauczycieli online - 22, 24 i 30 listopada 2021 r.

Warsztaty, przygotowane przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach we współpracy z Fundacją Altiorem, odbyły się w trzech częściach w dwóch grupach w formule online na platformie MS Teams.

W szkoleniu wzięło udział prawie 30 nauczycieli historii i wiedzy o społeczeństwie ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa śląskiego oraz innych regionów Polski.

 

 

Celem warsztatów była prezentacja najskuteczniejszych metod wykorzystywania debaty jako narzędzia edukacyjnego w ramach nauczania przedmiotu szkolnego, a także samodzielnej pracy z drużyną w formie zajęć pozalekcyjnych. W trakcie szkolenia, które przeprowadzili Jakub Płonka i Kamil Berych z Fundacji Altiorem, uczestnicy zapoznali się z zasadami debaty oksfordzkiej, uzyskali informacje jak zorganizować debatę w trakcie lekcji oraz jak przygotować drużynę do turniejów debat wraz z praktycznymi podpowiedziami jak angażować uczniów do tej formy zajęć. W drugiej części warsztatów nauczyciele wzięli udział w praktycznych ćwiczeniach, które pomagają wykorzystywać debatę oksfordzką do analizy problemów omawianych z uczniami na lekcjach. Na zakończenie drugiej części szkolenia Małgorzata Hat, opiekun i trener wielu turniejowych drużyn oraz nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie w I LO im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej, przedstawiła wykład o debatach w praktyce szkolnej, w którym podzieliła się doświadczeniami i praktycznymi wskazówkami jak efektywnie pracować z młodzieżą. W ramach trzeciej części szkolenia została przeprowadzona debata oksfordzka, podczas której uczestnicy wcielili się w rolę mówców drużyny propozycji i opozycji debatując nad podaną tezą.  Na zakończenie warsztatów Renata Skoczek z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach zaprezentowała Turniej Debat Historycznych, który jest największym ogólnopolskim projektem edukacyjnym oparty na debacie oksfordzkiej.

Każdy uczestnik warsztatów otrzymał certyfikat poświadczający udział w szkoleniu oraz dodatkowe materiały edukacyjne.

Opcje strony