logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

„Semper Fidelis". Walki o Lwów 1918–1919

Po zakończeniu I wojny światowej okazało się, że wytyczenie granic terytoriów narodowych przy odwoływaniu się do zasady samostanowienia było trudne, a może wręcz niemożliwe do realizacji. Ostatecznym argumentem w wielu konfliktach okazywała się determinacja mieszkańców, by czynem zbrojnym, a nawet rzuceniem na szalę własnego życia, przesądzić o przynależności poszczególnych ziem. Konflikt polsko-ukraiński o Lwów i Galicję Wschodnią wszedł nie tylko do historii zmagań o granice odrodzonej Rzeczypospolitej, ale i do polskiej legendy narodowej. Stało się to za sprawą lwowskiej młodzieży, która spontanicznie przeciwstawiła się próbie utworzenia Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej ze stolicą we Lwowie. Pamięć o etosie miasta, które było semper fidelis, i miało swoje ofiarne Orlęta, przetrwała w wielu domach nawet w niesprzyjających czasach PRL.

Wystawa poświęcona bohaterskiej obronie Lwowa przed Ukraińcami w latach 1918–1919. W początkowej części przedstawiono historię „zawsze wiernego” miasta, stosunki narodowościowe i genezę konfliktu. Następnie ukraiński zamach na Lwów oraz polską koncepcję obrony. Kolejne plansze poświęcone są walkom w mieście i odsieczy, która doprowadziła do ostatecznego zwycięstwa. Omówiono też broń i wyposażenie obrońców oraz ich upamiętnienie m.in. w postaci cmentarza Orląt.


Informacje techniczne: wystawa składa się z 14 plansz roll-up o wymiarach 100x200 cm do samodzielnego rozłożenia i rozstawienia

Opcje strony