logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

KIELCE Warsztaty

Nasi edukatorzy prowadzą zajęcia w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach, przy ul. Warszawskiej 5, które jest przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wszystkie zajęcia są bezpłatne.

kontakt w sprawie ustalenia terminu zajęć edukacyjnych:
    Ilona Religa-Gola +48 696 826 381 w. 102 / ilona.religa@ipn.gov.pl
    Edyta Krężołek +48 696 826 381 w. 101 / edyta.krezolek@ipn.gov.pl

Proponowane tematy:

Dzieło – emocje – przekaz. Obraz Treblinki w rzeźbach Samuela Willenberga

Wyjątkowe zajęcia edukacyjne dla uczniów, w trakcie których podejmą oni próbę analizy prac Samuela Willenberga. Uczestnicy warsztatów zapoznają się nie tylko z twórczością ofiary doświadczonej piekłem Holokaustu, ale nade wszystko poznają duszę artysty, której odzwierciedleniem są przejmujące rzeźby obrazujące codzienność obozu w Treblince. W trakcie zajęć uczniowie otrzymają również fragmenty wspomnień, wiersze, fotografie ukazujące historię Holokaustu, które pomogą im lepiej zrozumieć wymowę tych traumatycznych wydarzeń.

Śledztwo katyńskie

Warsztaty dotykające swoją tematyką niezwykle bolesnych wydarzeń z wiosny 1940 r. odbywają się w formie detektywistycznego śledztwa, podczas którego uczestnicy mają za zadanie ustalić tożsamość ofiar Zbrodni Katyńskiej. Młodzi detektywi wykorzystują w śledztwie fotografie z oryginalnymi przedmiotami, które zostały odnalezione przy ciałach pomordowanych na Wschodzie osób. „Śledztwo katyńskie” nie tylko rozwija umiejętności analizy historycznej i formułowania wniosków, ale także kształtuje wrażliwość oraz pozwala zachować pamięć o wydarzeniach związanych ze Zbrodnią Katyńską.

Życie za życie

Zajęcia edukacyjne, na które składa się film dokumentalny poprzedzony wprowadzeniem merytorycznym na temat Polaków ratujących w okresie II wojny światowej ludność żydowską oraz analiza dokumentów źródłowych. Ważnym elementem warsztatów jest dyskusja podsumowująca postawy i zachowania ludności polskiej względem Żydów w czasie wojennej pożogi.

Zbrodnia Wołyńska

Warsztaty poświęcone jednemu z najtrudniejszych doświadczeń Polaków w czasie II wojny światowej, które wciąż wzbudza wielkie emocje i wpływa na współczesne relacje polsko-ukraińskie. Celowe przemilczenie w okresie PRL i ZSRR spowodowało szereg rozbieżności i uproszczeń w prezentacji tych wydarzeń. Zajęcia oparte na pracy ze źródłem pisanym, ikonograficznym oraz audiowizualnym.

Historia jednej piosenki? Piosenka o jednej historii!

Zajęcia polegają na analizie tekstu piosenki związanej z wydarzeniem lub postacią historyczną. Na podstawie wykładu, utworu muzycznego oraz analizy tekstów źródłowych uczestnicy zdobywają wiedzę na temat przyczyn, przebiegu i skutków kryzysów społeczno-ekonomicznych w PRL, Zbrodni Katyńskiej czy losów żołnierzy podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej. Zajęcia poświęcone bitwie pod Monte Cassino połączone są z nauką śpiewania pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino”.

Co kryją archiwa IPN?

Biuro Edukacji Narodowej we współpracy z Archiwum IPN przygotowało propozycję lekcji archiwalnej z wykorzystaniem wybranych dokumentów z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Lekcja składa się z dwóch części. W pierwszej uczniowie poznają zasady działania archiwum i proces postępowania ze zgromadzonymi tam dokumentami. Druga część ma charakter warsztatowy i polega na analizie przykładowych dokumentów. Propozycja skierowana jest do uczniów szkół ponadpodstawowych.

tematy:

• Władza i społeczeństwo w Polsce w 1956 roku

• Kryptonim „Emisariusz”

• Działania Służby Bezpieczeństwa wobec Anny Walentynowicz

Aktualności