logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne IPN

Siedzibą „Przystanku Historia” w Krakowie jest zaprojektowany w okresie międzywojennym, monumentalny budynek wznoszony w latach 1938–1951. Po wojnie gmach należał do Państwowego Banku Rolnego w Krakowie. Budynek ten, będący przykładem polskiego modernizmu,  jest także częścią Krakowskiego Szlaku Modernizmu.

Od 2017 r. obiekt mieści różne biura krakowskiego oddziału IPN, w tym: Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej, Oddziałowe Biuro Badań Historycznych, Oddziałowe Biuro Upamiętniania, Wieloosobowe Stanowisko do Spraw Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Krakowie oraz Oddziałowe Biuro Lustracyjne.

Poprzez organizowane w Centrum Edukacyjnym IPN wystawy, konferencje naukowe i popularnonaukowe, szkolenia, warsztaty, debaty, spotkania z autorami i bohaterami publikacji historycznych realizowane są cele ustawowe Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN, tj. popularyzacja wiedzy o historii najnowszej i edukacja historyczna.

W Centrum znajduje się także księgarnia Oddziału krakowskiego IPN oraz czytelnia Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego w Krakowie.

Na wszystkie organizowane w CE IPN „Przystanek Historia” imprezy wstęp jest wolny. Serdecznie zapraszamy.

https://www.facebook.com/przystanekhistoriakrakow/