logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Rewolucja konserwatywna – przypadek polski. Myśl polityczna środowiska »Buntu Młodych« i »Polityki« (1931-1939)

„Rewolucja konserwatywna – przypadek polski. Myśl polityczna środowiska »Buntu Młodych« i »Polityki« (1931-1939)” – to nowa książka wydana przez #IPN i Ośrodek Myśli Politycznej, o której rozmawialiśmy podczas spotkania Krakowskiej Loży Historii Współczesnej. W obecnej sytuacji nie mogliśmy nie rozpocząć wirtualnego spotkania od kwestii Ukrainy i Ukraińców.

W rozmowie wzięli udział dr Maciej Zakrzewski, autor publikacji, politolog, pracownik Oddziałowego Biuro Badań Historycznych IPN w Krakowie oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, a także dr hab. Kazimierz Michał Ujazdowski, prawnik, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, członek Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, ekspert w dziedzinie zagadnień ustrojowych i konstytucyjnych, a także historii myśli konserwatywnej w Polsce, opozycjonista w PRL, były minister kultury, senator.

Książka opisuje jedno z najciekawszych środowisk intelektualnych 20-lecia międzywojennego. „Bunt Młodych” był początkiem drogi wielu wybitnych postaci, takich jak: Jerzy Giedroyc, Adolf i Aleksander Bocheński, Ksawery i Mieczysław Pruszyńscy, Kazimierz Studentowicz, Stefan Kisielewski. Dorobek pisma świadczy o poszukiwaniach dróg dla Polski w czasach pochodu dwóch totalitaryzmów – komunizmu i faszyzmu. Pod hasłem mocarstwowości skrywał się program będący syntezą konserwatyzmu stańczyka Michała Bobrzyńskiego i rewolucjonizmu pisarza Stanisława Brzozowskiego. Historia myśli politycznej „Buntu” wprowadza w genealogię polskiej inteligencji, która wzrastała w wolnym państwie, a po 1945 r. zdawała egzamin z politycznej dojrzałości.

 

 

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony