logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Cichociemni – rekrutacja, szkolenie, przerzut do Polski. Takich ludzi żądał dla kraju pierwszy komendant AK gen. »Grot«

25 stycznia 2023 r. w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie odbyło się spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”. Łukasz Płatek z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie wygłosił wzbogacony prezentacją wykład pt. „Cichociemni – rekrutacja, szkolenie, przerzut do Polski. Takich ludzi żądał dla kraju pierwszy komendant AK gen. »Grot«”.

Cichociemni. Kim byli i jak ich rekrutowano? Ilu chętnych na powrót do Polski „najkrótszą drogą” zaczęło, a ilu ukończyło szkolenia? Czy w latach 1939-1940 była szansa, by zrzucić do okupowanej Polski pierwszych skoczków? Co potrafili i dlaczego dla konspiracji w kraju byli bezcenni? O koncepcjach nawiązania łączności lotniczej między rządem RP na uchodźstwie i Sztabem Naczelnego Wodza we Francji, następnie w Londynie, a ZWZ/AK w kraju, o szkoleniu „ptaszków” (wojenne określenie cichociemnych) opowiedział Łukasz Płatek, pomysłodawca i współautor gry planszowej „Cichociemni. Spadochroniarze AK”.

„Byliśmy przygotowywani do zadań indywidualnych, choć mieliśmy poczucie zbieżności celów. Cichociemny to był żołnierz sam dla siebie i jako wsparcie dla cywili w kraju. Nasza grupa była odpowiedzią na wojnę totalną wydaną nie tylko armiom ale także cywilom. Takich ludzi żądał dla kraju pierwszy komendant AK gen. Grot”. P. Bystrzycki ps. Grzbiet

 

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony